Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: wolą Boga jest niepodległość | 161. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

„Nie pielęgnujemy pamięci o powstaniach, aby hodować w swoim sercu niechęć do kogokolwiek. Nie pielęgnujemy pamięci o powstańcach, aby zadbać w sobie o pamięć o wszystkich, którzy nam robili źle. Pielęgnujemy pamięć o powstańcach jako o ludziach, którzy w życiu wybrali miłość, nie nienawiść. Miłość do własnego narodu”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w 161. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Metropolita Łódzki sprawował Eucharystię w parafii Wszystkich Świętych w Grocholicach. Na początku swojej homilii przypomniał, że w Kościele katolickim czcimy świętych z Powstania Styczniowego: Rafała Kalinowskiego i  Adama Chmielowskiego. „Od lat też fascynuje wszystkich osoba ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego- Romualda Traugutta, który miłość do Ojczyzny łączył z bardzo głębokim chrześcijaństwem”- mówił duchowny.

Ksiądz Kardynał wspominając postać Traugutta wskazywał, że akcentował on znaczenie woli Boga. „Niepodległość jest zamiarem Bożym. Bóg stworzył człowieka i stworzył narody wolnymi i aby naród mógł spełniać swoje ambicje to musi być niepodległy, wolny. Wolność jest dziełem Boga. Powstanie Styczniowe było próbą realizacji woli Bożej, aby nasz naród mógł być narodem wolnym. Traugutt czytał w tym wolę Bożą. Miał on też pragnienie, że kiedy Polska odzyska niepodległość, to wtedy urządzi swoje państwo wedle myśli chrześcijańskiej”- mówił duchowny.

„Nie pielęgnujemy pamięci o powstaniach, aby hodować w swoim sercu niechęć do kogokolwiek. Nie pielęgnujemy pamięci o powstańcach, aby zadbać w sobie o pamięć o wszystkich, którzy nam robili źle. Pielęgnujemy pamięć o powstańcach jako o ludziach, którzy w życiu wybrali miłość, nie nienawiść. Miłość do własnego narodu, miłość do klucza do szczęścia jakim jest wolność. Dla tej miłości byli w stanie zostawić wszystko widząc w tym wolę Pana Boga. Taką pamięć chcemy pielęgnować i nią żyć, bo rozumiemy, że taka pamięć to czyste chrześcijaństwo”- mówił Kard. Ryś.

Po Mszy Św. wszyscy wierni przeszli na pobliski cmentarz na który znajduje się pomnik powstańców, aby oddać im cześć.