Kard. Ryś do Wspólnot Neokatechumenalnych: przyjrzyjcie się temu, jak przeżywacie Eucharystię!

- Przyjrzyjcie się waszym wspólnotom! Przyjrzyjcie się temu, jak przeżywacie Eucharystię! Na ile ta Eucharystia otwiera wam oczy? Na ile człowiek, który siedzi obok ciebie na Eucharystii staje się dla ciebie pytaniem, na które musisz znaleźć odpowiedź? – pytał kardynał Grzegorz Ryś.

Uroczystą Eucharystią celebrowaną w łódzkiej bazylice archikatedralnej Wspólnoty Neokatechumenalne okręgu łódzkiego rozpoczęły kolejny rok ewangelizacji. Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś, a wraz z nim liturgię koncelebrowali rektor i ojciec duchowny Archidiecezjalnego Seminarium Redemptoris Mater w Łodzi oraz prezbiterzy posługujący wspólnotom na Drodze.

O synodalności, która jest wspólną drogą odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii mówił w swoim słowie metropolita łódzki - ta Ewangelia nas wciąga w to czym żyje teraz cały Kościół. Czym żyje Kościół? Kościół dziś żyje jednym swoim przymiotem, który nazywa się synodalność. Synodalność znaczy razem! Siedzisz obok człowieka i cię on obchodzi. Tak, jak ten człowiek obchodził Jezusa, do tego stopnia go obchodził, że go dotknął, że go przyciągnął do siebie, żeby jeszcze lepiej zobaczyć jak mogę mu pomoc. Nie z dystansu, nie na odległość. – podkreślił kaznodzieja.

- Temat synodalności jest tak ważny w Kościele, bo jak nie będzie Kościoła Synodalnego, to będziemy mieli taki Kościół, jaki mamy opisany w tej Ewangelii – są razem na uczcie, ale każdy osobno, nikt nic nie widzi. – zauważył duchowny.

Kończąc kardynał zaapelował – wiem, że mówię o rzeczach, które na Drodze są oczywiste, a jak są oczywiste, to bardzo łatwo jest się w nich pogubić, albo uznać, że my już słyszeliśmy to tysiąc razy, no to u nas to wszystko hula. Przyjrzyjcie się tym waszym wspólnotom! Przyjrzyjcie się temu, jak przeżywacie Eucharystię. Na ile ta Eucharystia otwiera wam oczy? Na ile człowiek, który siedzi obok ciebie na Eucharystii staje się dla ciebie pytaniem, na które musisz znaleźć odpowiedź? W jakim stopniu to się dzieje?– zakończył hierarcha.

Na dzisiejszą Eucharystię do łódzkiej katedry przybyli katechiści oraz przedstawiciele Wspólnot Drogi Neokatechumenalnej z Archidiecezji Łódzkiej oraz z Kalisza i z Włocławka.