- To są proste rzeczy, że możesz kogoś zaprosić na ciepłą herbatę, że możesz podzielić się z kimś kanapką w szkole czy na studiach, że pójdziesz do kogoś, kto jest chory. To nie są skomplikowane historie. Ewangelia sprowadza się do prostych rzeczy - mówił do młodych kard. Ryś.
W auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi pod hasłem „Radując się w nadziei” odbył się 38. Światowy Dzień Młodzieży. Na spotkanie w wymiarze diecezjalnym przybyła łódzka młodzież ze swoimi duszpasterzami. W programie przewidziano zawiązanie wspólnoty, spotkanie w grupach, konferencję, wspólny posiłek i uwielbienie. Ostatnim punktem była Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w intencji młodych oraz papieża Franciszka.
Na początku homilii metropolita łódzki przybliżył młodzieży historię św. Marcina, który urodził się w pogańskiej rodzinie. Jego ojciec nadał mu imię Martinus oznaczające „boga wojny”, mając pragnienie, aby służył w wojsku i tam zrobił coś spektakularnego. Kiedy życie młodego Marcina potoczyło się według zamiarów ojca, stając się dowódcą rzymskiej jazdy, rozpoczęła się jego droga do świętości. Przełomowym wydarzeniem była sytuacja, w której będąc przy bramie miasta, widział setki różnych ludzi. - W tym żywocie Sulpicjusza Sewera jest zapisana myśl, jaka mu została w głowie, że oni najwyraźniej go nie widzą, że ten ubogi jest dla niego, że jemu jest zadany. Dalej, pewnie znacie trochę tę historię, wyjął miecz, rozciął płaszcz i połową tego płaszcza objął tego biedaka - opowiadał metropolita łódzki. Według najstarszego żywota Marcin miał sen, w którym widział Jezusa w połowie swojego płaszcza w otoczeniu aniołów. - Już jako wiedzący o Jezusie, ale nieochrzczony ubrał Jezusa w ten płaszcz. I to jest to, co Jezus mówi: zobaczcie, to jest Marcin, który jest dopiero katechumenem, i który mnie ubrał w taką szatę - zaznaczył łódzki pasterz.
Nawiązując do łacińskiego znaczenia słowa „płaszcz”, kard. Ryś powiedział, że w kolejnych wiekach chrześcijanie mieli duże wyczucie do rangi tego wydarzenia, ponieważ pierwsza na świecie kaplica służyła właśnie do przechowywania płaszcza św. Marcina. - Jak jesteś w jakiejkolwiek kaplicy na modlitwie i rozglądasz się za Jezusem, to jak wyjdziesz stamtąd, to właściwie powinieneś zacząć rozglądać się za ubogim. Do tego cię wzywa „kaplica”. „Kaplica” cię pyta, czy podzieliłeś się płaszczem z kimś? - podkreślił homileta, wskazując na przywiązanie Kościoła do czynu miłości konkretnie realizującego tę Ewangelię. - To są proste rzeczy, że możesz kogoś zaprosić na ciepłą herbatę, to nie jest coś skomplikowanego, to jest konkret życia. To, że możesz podzielić się z kimś kanapką w szkole czy na studiach, to są proste rzeczy. To, że pójdziesz do kogoś, kto jest chory, to jest proste, to nie są skomplikowane historie. Ewangelia sprowadza się do prostych rzeczy - podsumował kard. Ryś.
Odnosząc się do czytań, metropolita łódzki powiedział, po czym poznać, że Jezus jest królem każdego człowieka. Wskazał na trzy konkretne aspekty: Jezus gromadzi we wspólnotę, karmi i czyni wolnymi. - Dajcie się Jezusowi poprowadzić do jakichś konkretnych wspólnot, nie bądźcie rozproszeni, nie bądźcie indywidualistami, a już na pewno nie we wierze. Nie wierzcie ludziom, którzy wam mówią, że możecie się zbawiać indywidualnie! - powiedział. Rozważając treść proroka Ezechiela, kard. Ryś zaznaczył, że człowiek mając władzę nad sobą może oferować siebie drugiemu człowiekowi, a właśnie o taką miłość chodzi w życiu. - Tym bardziej doświadczasz władzy Chrystusa nad sobą, im bardziej jesteś wolnym człowiekiem - zakończył kard. Ryś nawiązując do myśli kard. Karola Wojtyły.
Na zakończenie metropolita łódzki poinformował zebraną młodzież o Europejskim Spotkaniu Młodzieży, które odbędzie się w dniach od 28 grudnia do 1 stycznia w Lublanie. Organizatorem jest Wspólnota Taizé. Jest to spotkanie tysięcy młodych ludzi różnych narodowości i wyznań, którzy każdego roku gromadzą się na pięć dni w dużym Europejskim mieście, aby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu oraz lokalnymi wspólnotami kościelnymi. Zapisy możliwe przez formularz dostępny na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl) oraz na fanpage’u Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu na Facebooku.
Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata od 2021 roku zgodnie z decyzją papieża Franciszka. Tegoroczne hasło zostało zaczerpnięte przez papieża z listu św. Pawła do Rzymian (Rz. 12,12). W orędziu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że chrześcijańska radość pochodzi od samego Boga, pewność, zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia człowieka samego.