Oazy Rzymskie na spotkaniu ze świętymi – Oaza Rzymska 2023/ 11

W kościele pw. św. Andrzeja na Kwirynale znajdują się relikwie polskiego świętego – św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. To właśnie w tej świątyni, a dokładnie w kolegium znajdującym się przy tym kościele zakończył swoje życie patron łódzkiej bazyliki archikatedralnej i to właśnie w tej świątyni - przy jego relikwiach w kolejnym – jedenastym dniu oazy – modlili się łódzcy oazowicze.

O historii św. Stanisława Kostki oraz o samej świątyni wzniesionej – w obecnym kształcie – dokładnie 100 lat po śmierci św. Stanisława opowiadał kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył również Mszy świętej i wygłosił słowo skierowane do uczestników Oazy.

Na uwagę zasługuje fakt, że w dawnym kolegium jezuickim zachował się pokój – obecnie kaplica – gdzie zmarł św. Stanisław Kostka i gdzie znajduje się statua przedstawiająca moment śmierci świętego Polaka.

Oazowicze pielgrzymując po Wiecznym Mieście śladami świętych nawiedzili jeszcze dwie świątynie: bazylikę Santa Maria Sopra Minerva – gdzie została pochowana św. Katarzyna ze Sienny, oraz kościół pw. św. Moniki, gdzie znajdują się relikwie matki św. Augustyna.

Po południu uczestnicy Oazy młodzieżowej spotkali się  - już po raz drugi – z ks. Juanem Usma Gomezem z Dykasterii ds. promocji Jedności Chrześcijan, któremu zadawali pytania o stan obecnej ekumenii w świecie oraz co można zrobić, aby Kościół Chrystusa był jednością.

Dzień zakończyły uroczyste nieszpory połączone z modlitewnym czuwaniem przygotowującym do jutrzejszego dnia wspólnoty Oaz Rzymskich.