- Jest taki moment, że wiesz, że już nie uciekniesz! Już wiesz, że dalej nie możesz się cofnąć – musisz wejść. Wtedy jest bardzo ważne, byś w Duchu Świętym był wolnym człowiekiem i z wolnością i z hojnością wchodził w taką godzinę krzyża. Ale jej nie prowokuj, ale jej nie przyspieszaj, ale nie chojrakuj, że dasz radę. Piotr był chojrakiem, i służąca go załatwiła. Nie chojrakuj, Krzyż cię przerośnie! – mówił podczas Eucharystii kard. Grzegorz Ryś.
W siódmym dniu Oazy Rzymskiej rekolektanci udali się w pielgrzymce do jednego z Kościołów stacyjnych – bazyliki św. Sebastiana – męczennika rzymskiego, który w czasie prześladowań pierwszych chrześcijan swoim bohaterskim działaniem pełnił uczynki miłosierdzia co do ciała, grzebiąc ciała zamordowanych chrześcijan.
Tam uczestnicy Oaz zapoznali się z historią świętego męczennika oraz odmówili liturgię godzin, a następnie udali się na Via Appia Antica – drogę prowadzącą do Rzymu, którą – jak podaje tradycja – przed wiekami wędrowali Święci Apostołowie Piotr i Paweł.
W godzinach popołudniowych rekolektanci uczestniczyli w celebracji Mszy świętej w kościele Quo vadis Domine, w czasie której o znaczeniu krzyża w życiu Jezusa, Piotra, apostołów i każdego z nas mówił metropolita łódzki – kard. Grzegorz Ryś.
Dzień zakończyło spotkanie z cyklu Spotkanie z żywym Kościołem, które prowadziła Wspólnota Focolari. Rekolektanci zapoznając się z włoskim ruchem założonym przez Chiare Lubich obejrzeli prezentację opowiadającą o powstaniu, dzielności i charyzmacie ruchu, a następnie wysłuchali dwu świadectw świeckich członków ruchu.
Ruch Focolari tworzą osoby świeckie, siostry i bracia zakonni oraz księża diecezjalni, a głównym celem ruchu jest modlitwa i praktyczne działanie na rzecz jedności między ludźmi, jedności Kościoła oraz jedności między religiami.