Autor: Archidiecezja Łódzka
Młodzi z Archidiecezji Łódzkiej na Dniach w Diecezji

Grupa młodzieży z Archidiecezji Łódzkiej licząca ponad 200 osób uczestniczyła w ostatnich dniach w tak zwanych Dniach W Diecezjach, które przygotowują młodzież do centralnych wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w tym roku odbywają się w Portugalii.

Sobota była przedostatnim dniem w diecezji Viana do Castelo przed wyjazdem na Wydarzenia Centralne ŚDM do Lizbony.

Wraz ze wszystkimi uczestnikami przeżywającym Dni w Diecezjach młodzi spotkaliśmy się w Ponte de Lima, jednej z najstarszych miejscowości w Portugalii, na Festiwalu ŚDM. Rozpoczął się on od Eucharystii, której przewodniczył biskup João Lavrador, metropolita diecezji Viana do Castelo. Po mszy pełnej radości i chwili przerwy na lunch, odbył się koncert podczas którego wystąpił ks. Guilherme, który poza byciem księdzem, całkiem dobrze radzi sobie jako DJ.

Tradycyjnie wystąpił także zespół taneczny, który po raz kolejny zaprosił do wspólnej nauki regionalnych tańców. Wieczór młodzi spędzili w parafii pw. św. Marty Romaria de Santa Marta,  w której odbywał się odpust i razem z lokalną wspólnotą parafialną modlili się podczas uroczystości odpustowej. W czasie mszy, dwóch księży otrzymało upominki z racji na 25 rocznicę pracy w parafii oraz 92 rocznicę urodzin. Księża obchodzący swoje jubileusze mieli okazje posłuchać naszego polskiego wykonania „Sto lat” z okazji ich świąt. Po Eucharystii gospodarze u których goszczą młodzi z Archidiecezji Łódzkiej przygotowali  niespodziankę - przyjęcie połączone z jedzeniem i tańcem, które trwało do później nocy.

Ostatni akcent Dni w Diecezjach, to cały dzień spędzony z rodzinami, które przyjęły młodzież Z naszej diecezji. Niedzielny poranek rozpoczął się od Eucharystii, a następnie był czas na spędzenie popołudnia z rodzinami u których się gościło. Niektórzy odpoczywali na plaży, inni na basenie a jeszcze inni wybrali się na piesze wędrówki po okolicznych górach.

Kończąc dzień młodzi spotkali się na wspólnej kolacji, zabawach i grach. Ostatnim elementem pobytu w diecezji było spotkanie w kościele, gdzie każda rodzina wraz z pielgrzymami których gościła, otrzymała drobny upominek. Na koniec gromkimi brawami młodzież podziękowała wszystkim rodzinom za okazane serce i gościnność, a Ks. Bp Marek Marczak, który towarzyszył młodym podczas Dni w Diecezjach udzielił błogosławieństwa na dobrą noc i szybkie pakowanie do Lizbony.

W poniedziałek młodzież z Archidiecezji Łódzkiej wyrusza do Lizbony, by tam spotkać się na centralnych wydarzeniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży.