Bazylika św. Sabiny i bazylika Matki Bożej in Trastevere - Oaza Rzymska 2023/14

W przedostatnim dniu uczestnicy Oazy Rzymskiej z Archidiecezji Łódzkiej pielgrzymowali do pierwszego z Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Rzymu – do bazyliki św. Sabiny. To tam, ks. Damian Stachera – odpowiedzialny za przygotowanie rzymskich oaz – zaprezentował statio – historię i najważniejsze detale dotyczące tej wyjątkowej świątyni.

Po wspólnej modlitwie liturgią godzin – jutrzni i godzinie czytań – miały miejsce spotkania w grupach.

Po południu – drugą część statio – dopełniła Bazylika Matki Bożej in Trastevere – jeden z najstarszych kościołów Rzymu dedykowany Matce Bożej. W bazylice oazowicze uczestniczyli w Eucharystii, podczas której słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Kaliński – moderator rzymskiej Oazy Rodzin i proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Łodzi.

W homilii łódzki duchowny przypomniał najważniejsze momenty kończących się rekolekcji i wskazał na to, że wracając do swoich domów, do swojej codzienności, powinniśmy być światłem dla siebie i innych, którzy będą obok nas – w domu, w pracy.

Przedostatni dzień oazy związany jest również z tradycyjną agapą, która podczas Oazy Rzymskiej miała dwie części. Uczestnicy po wyjściu z bazyliki Matki Bożej zostali zaproszeni na lody, które należało sobie wybrać we wskazanym miejscu. Druga część połączona z tańcami i wspólnym świętowaniem odbyła się w sali wspólnoty Sant’ Egidio.