- Mądrość nie jest tylko doświadczeniem umysłu, ale jest doświadczeniem serca, to znaczy mądry jest ten, kto nie tylko wie, ale kto pokochał. Waszego życia nie da się inaczej opisać jak przez miłość. Co kazałoby wam posługiwać 50 lat w Kościele? Sama wiedza nie, trzeba kochać - mówił abp Ryś do księży.
3 czerwca w łódzkiej katedrze odbyła się Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia za 50-lecie święceń kapłańskich ks. Grzegorza Aleksandrowicza, ks. Bolesława Dziurdzię, ks. Stanisława Kaniewskiego, ks. Henryka Kowalińskiego, ks. Henryka Lenarcika oraz ks. Marka Rzeźnickiego.
W homilii metropolita łódzki, nawiązując do Mądrości Syracha, powiedział o człowieku szukającym mądrości w modlitwie. - To jest wielka łaska, że pragnienie poznania mądrości ciągle w sobie nosi i że ciągle ma w sobie pasję, żeby ją szukać aż do końca - podkreślił abp Ryś. Metropolita łódzki w odniesieniu do księży przeżywających swój jubileusz, powiedział, że ich szczególną przestrzenią i drogą duchową jest właśnie ta modlitwa, poprzez którą w sercu odkrywają mądrość. - Mądrość nie jest tylko doświadczeniem umysłu, ale jest doświadczeniem serca, to znaczy mądry jest ten, kto nie tylko wie, ale kto pokochał. Waszego życia nie da się inaczej opisać, jak przez miłość. Co kazałoby wam posługiwać 50 lat w Kościele? Sama wiedza nie, trzeba kochać, trzeba kochać słowo, Eucharystię, konfesjonał, trzeba po prostu kochać ludzi. Na to nie ma innego klucza - powiedział duchowny. W nawiązaniu do słów Grzegorza Wielkiego, duszpasterz podkreślił, że brak miłości do prawdy wiąże się z jej nieznajomością.
W kolejnej części homilii abp Ryś powiedział o miłości wypowiedzianej czynem, a także o wypełnianiu mądrości poprzez podejmowanie konkretnych działań. - Mądrość w nas rośnie wtedy, kiedy próbujemy ją wypełniać, realizować. Dopóki jest teorią, nie jest naszą mądrością, także dlatego, że nie jest naszym doświadczeniem. Kiedy próbuję żyć poznawaną mądrością, to ona we mnie rośnie - zaznaczył łódzki pasterz. Mądrość powinna każdego uruchamiać do działania, wówczas człowiek zaczyna widzieć więcej i może czynić więcej dobra. - Dziękujemy Panu Bogu nie tylko za to, co zrobiliście przed emeryturą. Dziękujemy Panu Bogu za to, jacy jesteście teraz, że ciągle jesteście z nami, wśród nas - powiedział homileta.
W kolejnej części metropolita łódzki odniósł się do ewangelicznego spotkania Jezusa z uczonymi.- Jezus widział prawdę ich serca i wiedział, że żadna usłyszana odpowiedź niczego w ich życiu nie zmieni. Jeśli zdecydował się na to milczenie, to dlatego że z Jego strony to milczenie było krokiem miłości do nich - wyjaśnił. Abp Ryś zwrócił także uwagę wiernych na pozorne szukanie mądrości. W związku z tym zachęcił, by zauważać więcej, a nie skupiać się tylko na sobie, na trosce o własne stanowisko, która zamyka na widzenie prawdziwej miłości.