Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Abp Ryś: Człowiek musi rozwijać się cały | IV Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy

- Prawdziwy rozwój jest tam, gdzie się rozwija cały człowiek i każdy człowiek. Musi się rozwijać cały człowiek. Oprócz tego, że jest bardzo majętny, przydałoby się, żeby rozwijał się w swoich emocjach, w swojej wrażliwości - mówił do przedsiębiorców abp Grzegorz Ryś.

12 czerwca w Łodzi rozpoczęła się IV edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy. Mszy św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP Łodzi przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii odniósł się do Jezusowego Kazania na Górze, tłumacząc błogosławieństwa w odniesieniu do przedsiębiorczości. Metropolita łódzki zwrócił uwagę na cztery lekcje, które należy odczytać z dzisiejszej Ewangelii. Pierwszą jest fakt, że w każdym błogosławieństwie jest obietnica. - Wśród tych wszystkich obietnic tylko jedna jest na dzisiaj - Królestwo Niebieskie. Gdy pytamy, co nam Jezus obiecuje, to dziś, teraz, tutaj obiecuje nam królowanie Boga w życiu, natomiast wszystkie pozostałe obietnice mają czas przyszły - wyjaśnił abp Ryś, podkreślając, że błogosławieństwa otwierają na przyszłość, nie redukując życia do doczesności.

Odnosząc się do kolejnego błogosławieństwa, duszpasterz zaznaczył istotę ludzi cichych. - Ten człowiek, który ma posiąść ziemię, posiądzie ją, ponieważ zostanie mu ona przekazana jako dziedzictwo. Odziedziczy, nie wywalczy sobie, nie przebije się przez innych, nie odbierze komuś gwałtem, nie okaże się najlepszy w konkurencji, tylko jest dziedzicem, czyli tym, któremu przekazuje prawo własności Ten, do którego cała ziemi należy - powiedział. To błogosławieństwo stoi na straży myślenia o tym, że ziemia nie jest własnością człowieka, ale  Boga, który daje mu ją w dziedzictwie do odpowiedzialnego rozporządzania.

Trzecią ewangeliczną lekcję stanowi zagadnienie miłosierdzia, spełniające ważną rolę w prawdziwym rozwoju. - Prawdziwy rozwój jest tam, gdzie się rozwija cały człowiek i każdy człowiek. Musi się rozwijać cały człowiek. Oprócz tego, że jest bardzo majętny, przydałoby się, żeby rozwijał się w swoich emocjach, w swojej wrażliwości, żeby się stawał coraz bardziej humanistą, żeby chodził do teatru, żeby posłuchał dobrej muzyki - mówił abp Ryś.

Ostatnim punktem poruszonym przez homiletę było wezwanie do okazywania pomocy innym.  - To, co jest istotą pociechy, to jest dać się przywołać do osoby. Co jest ostatecznie naszą pociechą w życiu, niezależnie od tego, przy jakim wyzwaniu stoimy? Pociechą jest to, że Bóg się daje przywołać i jest przy mnie blisko i Jego obecność przy mnie, przeprowadza mnie przez wszystko - podsumował abp Ryś.

IV edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy potrwa do 14 czerwca i jest organizowana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Marszałka Województwa Łódzkiego - Grzegorza Schreibera. Podczas wydarzenia odbędą się m.in. panele eksperckie i dyskusyjne, debaty gospodarcze, spotkania z ekspertami i sesje networkingowe. Zostaną także wręczone odznaczenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, nagrody Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, odznaki Krajowej Izby Gospodarczej, a także wyróżnienia Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.