Bp Marczak: Bóg pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy! - Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2023 #26

- Bóg czeka i prosi: pozwól mi wejść do swojego życia. Pozwól zniszczyć w twoim życiu bożki, które sobie uczyniłeś  na mój wzór, ale nie podobne do mnie. Pozwól mi wejść do twojego  życia, bo chcę z ciebie uczynić wielki naród! Tak się stało w przypadku Mojżesza i Narodu Wybranego, i tak się stało z każdym z nas, kto pozwala, aby Jezus wszedł do naszego życia z mocą swojego krzyża, i pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy. – mówił bp Marek Marczak podczas wieczornej liturgii stacyjnej.

Kolejną świątynią na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi był kościół pw. św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach, gdzie od kilku lat swoją posługę pełnią Ojcowie Redemptoryści.

W słowie pouczenia pasterskiego biskup Marek przypomniał, że w dniu dzisiejszym w Rzymie Kościołem Stacyjnym jest Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti . - To kościół zbudowany w miejscu gdzie wcześniej znajdował się dom pewnego rzymskiego prezbitera, w którym działał Kościół Domowy. W tym domu zbierali się chrześcijanie na tajnych nabożeństwach, ponieważ nie mogli oficjalnie wyznawać swojej wiary. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a dziś w jego monumentalnym wnętrzu znajdziemy m. in. Ogromne i zachwycające malowidła przedstawiające sceny pochodzące ze Starego Testamentu. W jednej z kaplic poświęconych Matce Bożej z Góry Karmel jej wizerunek otaczają dusze czyścowe, proszące o naszą modlitwę. – tłumaczył kaznodzieja.

Nawiązując do dialogu Mojżesza z Narodem Wybranym, o którym jest mowa w dzisiejszej liturgii Słowa, hierarcha zauważył, że – jest to również dialog Boga z Jezusem, który chce przyjść do naszego życia, bo Jezus jest nowym Mojżeszem, który przekonuje Boga, żeby nie czynił nam nic złego. On chce przyjść i działać, i uzdrawiać. Chce niszczyć wszystkie nasze bożki. Tak jest z sakramentem pojednania – ze spowiedzią - do której przystępujemy chcąc zbliżyć się do Boga. Bóg jakby czeka na naszą decyzję. On ma moc zniszczyć, zetrzeć,  wszystkie bożki naszego życia - tych naszych „bogów”, których czynimy sobie na nasz użytek. – podkreślił duchowny.

Biskup Marek zaprosił również zgromadzonych w świątyni na jutrzejsze ekumeniczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które odbędzie się na ulicach Łodzi, a którego intencją będzie wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie.