O młodych w Kościele - wiosenna sesja duszpasterska kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

Tematem wiosennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej było duszpasterstwo młodzieży we wspólnotach parafialnych oraz na szczeblu diecezjalnym.

W słowie wprowadzenia do spotkania metropolita łódzki wskazał na wielką potrzebę zaangażowania się duchownych w duszpasterstwo młodych, którzy - w wielu przypadkach chcą dziś wziąć odpowiedzialność za Kościół, tyle tylko, że my bardzo często bojąc się tego, nie pozwalamy im zaangażować się w działalność w parafii. – zauważył hierarcha.

Głównym prelegentem spotkania był biskup Grzegorz Suchodolski – biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, który podzielił się swoim własnym doświadczeniem duszpasterstwa wśród młodzieży jako wieloletni duszpasterz akademicki oraz proboszcz siedleckiej katedry, a dziś jeden z odpowiedzialnych za młodych w KEP.

O tym, jak skutecznie współpracować z młodymi, czego unikać, a co robić, by zdobyć ich zaufanie i wskazać drogę do Pana Boga, a tym samym pozyskać ich dla wspólnoty Kościoła mówiły przedstawicielki Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej – Natalia Tarnowska oraz Maria Gruszczyńska. Swoje wystąpienie prelegentki oparły na ankiecie, którą przeprowadziły wśród młodzieży.

Ksiądz Paweł Bogusz – duszpasterz młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, ks. Bartłomiej Franczak – moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie oraz ks. Marcin Wojtasik – dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej zaprezentowali wspólnoty, grupy i szkoły katolickie, w których odbywa się formacja młodzieży.

Spotkanie zakończył warsztat dla księży, którego celem była znalezienie odpowiedzi na  pytania: „Które przestrzenie w parafii mogą być zagospodarowane przez młodzież? Za co młodzi ludzie mogą być odpowiedzialni w parafii?” oraz „Jakie proporcje powinny być zachowane pomiędzy duszpasterstwem młodzieży diecezjalnym  parafialnym? Ile wydarzeń w ciągu roku powinno być organizowane dla młodzieży w wymiarze diecezjalnym i jakie?” Warsztat zakończyła dyskusja i wypracowanie wspólnego stanowiska dla wspólnoty Kościoła Łódzkiego.

Sesje duszpasterskie odbywają się dwa razy w roku – jesienią i wiosną – i są spotkaniem formacyjnym i pastoralnym skierowanym do kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Wiosenna  sesja duszpasterska- odbywająca się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi miała dwa terminy 27 i 28 lutego br.