Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1383
Dzień skupienia dla sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego
Udostępnij

W łódzkiej katedrze zakończył się pierwszy w tym roku dzień skupienia dla sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Skupienie poprowadził arcybiskup metropolita łódzki, a organizatorem spotkania dla sióstr był wydział do spraw instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego kurii metropolitalnej łódzkiej.

O prośbie skierowanej do  Boga – przyjdź Królestwo Twoje, która uobecnia w Uczcie, na którą jestem zaproszony jako dziecko oraz w komunii z Jezusem mówił abp Grzegorz Ryś w pierwszej konferencji do sióstr zakonnych.

- My się musimy modlić o przyjście Królestwa Bożego, bo ono jest nam dane w formie, która potrzebuje naszego zaangażowania i potrzebuje czasu na wzrost. Pozwala nam też zobaczyć miejsca, które są poddane Bogu ale i miejsca, w których nie ma Boga, bo Go tam nie dopuszczam. W Jezusie Bóg dał nam wszystko i już więcej nie ma nam nic już do dodania tylko ja nie doświadczam dynamiki, która jest w Jezusie. (…) Modlimy się, by przyszło Królestwo Boże, bo ono wcale nie jest dla nas oczywistą ewangelią – przynajmniej dla mnie nie jest. Nie jestem przekonany, że prawda o królowaniu Boga jest zawsze Dobrą Nowiną. Modlimy się, by przyszło Królestwo Boga, by przełamać opór, który jest we mnie, bo ja doświadczam oporu Jego królowania.- zauważył arcybiskup Ryś.

Duchowny zauważył, że - Uczta, która jest syntezą Królestwa Bożego jest już zastawiona ale... pojawiają się ważniejsze rzeczy niż Pan, który zaprasza na tę Ucztę. Człowiek zapraszający na ucztę z w Ewangelii jest nazwany władcą domu, ale Hieronim pisze o ojcu rodziny. Kiedy ojciec cię zaprasza, by siąść z nim przy stole to odkrywamy naturę władzy panowania Boga. Boga, który jest Ojcem i chce nas traktować jak dorosłe dzieci. To jest władza Ojca, władza miłości pierwotnej relacji. – podkreślił.

Królestwo Boga przychodzi w Osobie Jezusa Chrystusa, a nie jest to kodeks przepisów, norm, poleceń. Królestwo Boga to komunia z Osobą Jezusa Chrystusa. Jak nas uciskają przepisy to może trzeba na chwile o nich zapomnieć, ale zapytać się kim jest dla mnie Jezus? Królestwo przychodzi z Nim i w Nim. – zakończył.

Po konferencji poprzedzonej modlitwą liturgii godzin miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, w czasie którego była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W samo południe metropolita łódzki przewodniczył Eucharystii w czasie której komentując dzisiejsze fragmenty biblijne (1 J 3, 22 – 4, 6 i Mt 4, 12-17. 23-25) powiedział między innymi - Duch sprawia w nas to, że wierzymy w imię Syna Bożego - wierzymy w imię Jezus, które oznacza - Bóg zbawia. Ta wiara – rodzona w nas przez Ducha Świętego - wyrywa nas z naszych grzechów. Duch sprawia, że wzajemnie się miłujemy to jest motyw wypełniania Jego przykazań. Jaki jest klucz, by dać temu radę, by wypełniać przykazania w swoim życiu? Odpowiedzią jest wzajemna miłość. Jak nie ma miedzy wami miłości, to wszystko nie ma sensu. – zauważył kaznodzieja.

- W Bogu jest to pragnienie, aby mieć ciało, aby być cielesnym, aby być dotykalnym. Doświadczamy szczególnej Bożej bliskości czułości – jakby to powiedział Papież Franciszek. – dodał metropolita łódzki.

Wszyscy mamy kłopot z Wcieleniem, bo Wcielenie związane jest z ograniczeniem. Bóg wyrzeka się samego siebie stając się człowiekiem. Bóg nieskończony ma granice. Bóg niedotykalny jak ogień zakrzepł w ciało. Jak studiujemy historię dogmatu wiary chrześcijańskiej to widzimy, że największy kłopot chrześcijanie mieli z tym, że Jezus Chrystus jest naprawdę człowiekiem. Jak już sobie poradzimy z Wcieleniem Chrystusa, to jest ono wykładane przez  Kościół. Jak Jezus z Nazaretu  jest Człowiekiem, który jest ograniczony ramami, to co dopiero, ze Słowem, które jest ograniczone przez Kościół, który jest grzeszny. Wiara w Wcielenie wymaga od nas pokory, a Słowo jest ograniczone w Kościele moim i twoim grzechem! – zakończył duchowny.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działa też 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko, Fraternia Jezus Caritas, Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej, a także dwie siostry pustelniczki.

Udostępnij