- Jesteście wspólnotą, ale taką, która ma konstytucję Ciała, a nie jakiejś zbieraniny, i jesteście wspólnotą, która jest misyjna. To jest działanie Ducha, i to jest przyszłość tej parafii! Jeśli się temu Duchowi Świętemu poddamy to za 25 lat, na 100-lecie parafii będzie tutaj znacznie więcej ludzi niż dzisiaj. Przyszłość tej parafii, to jest odkrycie Jezusa, który udziela Ducha Świętego, i to nie będzie tylko ilość, ale jakość. – mówił abp Grzegorz Ryś podczas dziękczynienia za 75-lat istnienia parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na Placu Wolności w Łodzi.
- Dnia 16 stycznia 1948 roku dekretem biskupa Michała Klepacza została powołana do istnienia parafia Świętego Ducha w dawnym kościele ewangelickim pw. Świętej Trójcy. Dzisiejszy wieczór to wigilia jubileuszu 75-lecia naszej parafii. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie na naszą uroczystość i zapraszam do wspólnej modlitwy – mówił we wstępie do liturgii ks. kan. Paweł Lisowski – proboszcz parafii.
Metropolita łódzki nawiązując do jubileuszu parafii powiedział miedzy innymi - Bardzo pięknie jest celebrować rocznice kościelne - 75 lat parafii, ale podstawowe pytanie tej rocznicy brzmi: na ile ta parafia - jako Kościół - wskazuje czytelnie na Jezusa jako Pana, jako Zbawiciela, jako Tego, Który jest pierwszy, który jest najważniejszy? Kościół wtedy się realizuje, kiedy na wzór Jana Chrzciciela się umniejsza. Nie pokazuje na siebie - jako na punkt odniesienia - ale pokazuje Jezusa! – zauważył duchowny.
- Tu, na tym miejscu Jezus posyła wam Ducha, który was posyła za drzwi. Bo jeśli w tej parafii jest tak, że w kościele jest jeden na dziesięciu parafian, to na pewno znacie tych dziewięciu, których tu nie ma. Na pewno ich znacie, bo to są wasi krewni, albo wasi sąsiedzi, albo ludzie, których spotykacie w pracy, albo z tymi z którymi odpoczywacie. Pytanie fundamentalne – czy was to boli, że ich nie ma? Czy zauważacie te puste miejsca w kościele? Jeśli was to boli, gdy widzicie te puste miejsca, to ten ból jest od Ducha Świętego, to ten wzrok jest od Ducha Świętego, i od Niego będzie też pragnienie, by do tych ludzi jakoś dotrzeć - bo Duch jest misyjny. Boicie się? Apostołowie tez się bali! A co zrobił Duch? Duch otwarł drzwi wieczernika! – podkreślił kaznodzieja.
Kończąc homilię hierarcha dodał - przeżywacie piękny jubileusz i w ten jubileusz Kościół - jak Jan Chrzciciel - pokazuje wam Jezusa i mówi: ten jest Synem Bożym, który napełniony Duchem udziela Ducha. Co ten Duch w was sprawia? On sprawia to, że jesteście synami, a nie niewolnikami. Jesteście wspólnotą, ale taką, która ma konstytucję Ciała, a nie jakiejś zbieraniny, i jesteście wspólnotą, która jest misyjna. To jest działanie Ducha, i to jest przyszłość tej parafii! Jeśli się temu Duchowi Świętemu poddamy to za 25 lat, na 100-lecie parafii będzie tutaj znacznie więcej ludzi niż dzisiaj. Przyszłość tej parafii, to jest odkrycie Jezusa, który udziela Ducha Świętego, i to nie będzie tylko ilość, ale jakość. Jakość dzieci Boga - synów i córek Boga - którzy nie są dla Niego niewolnikami, którzy są dla siebie nawzajem tkankami w jednym Ciele, i którzy razem potrafią dać takie świadectwo, że tych drzwi do kościoła nikt nie będzie zmykał, bo się nie da. – zakończył arcybiskup.
Obecna świątynia pw. Zesłania Ducha Świętego została wybudowana w latach 1889–1891 jako kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich (okna). Autorami projektu byli: Otto Gehlig oraz Hilary Majewski. Kościół zbudowano na planie krzyża greckiego, o równych ramionach (30m x 29m), z cegły. Zgodnie z ogólnym charakterem z zewnątrz zdobi go 6 wieżyczek, z których 4 większe ustawione na narożach, o stożkowych hełmach zwieńczonych krzyżami, a po środku dachu nad nimi góruje kopuła zakończona krzyżem. Dachy i hełmy wieżyczek pokryte zostały blachą cynkową. Do wnętrza kościoła prowadzą wejścia z trzech stron. Jako świątynia rzymskokatolicka poświęcona została 3 czerwca 1945 r. przez prałata Jana Żdźarskiego. 16 stycznia 1948 roku ksiądz biskup Michał Klepacz erygował parafię pw. Zesłania Ducha Świętego mianując pierwszym proboszczem ks. Włodzimierza Ławrynowicza.
We wnętrzu świątyni znajduje się ołtarz główny zaprojektowany przez Feliksa Paszkowskiego, a stiuki wykonał Stefan Kiełbasiński w 1946 r. Po środku na mensie ołtarza stoi tabernakulum, a nad nim tron z czterech stiukowych kolumienek z głowicami w stylu korynckim. Na chórze muzycznym wspaniałe pneumatyczne 46-głosowe organy o czterech manuałach wykonane przez firmę Schlag und Söhne. Duży dzwon odlany w 1893 r. przez A. Zwolińskiego z Warszawy oraz 2 mniejsze dzwony. Na ścianach świątyni zawieszono - rzeźbione w gipsie - stacje Drogi Krzyżowej, ufundowane w 1946 r. przez Zgromadzenie Kupców w Łodzi.