Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: wszyscy jesteśmy powołani do bycia świętym i niepokalanym | poświęcenie kaplicy w Szkole Podstawowej „Kompas”

„Najważniejszą świątynią dla Boga jest człowiek. Ukochanym tabernakulum dla Boga jest człowiek. Zawsze gdy poświęcamy święte miejsca to pytamy się o to, czy Pan ma prawo zatrzymać się w nas?”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w nowopowstałej kaplicy znajdującej się w Przedszkolu „Żywioły” i w Szkole Podstawowej „Kompas”.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii podczas której poświęcił powstałą w budynku szkolnym kaplicę. „Kaplice zawsze swą po to, aby przywoływać nas do porządku i pytać na ile sami jesteśmy świątyniami dla Boga? Na ile On się może w nas zatrzymać ze swoim słowem, tak jak na ambonie, w swoim ciele i krwi tak jak na ołtarzu?”- pytał na początku Mszy Św. przed poświęceniem kaplicy Metropolita Łódzki.

Marzeniem szkoły było, aby w placówce była kaplica. Jak mówi Pani Dyrektor Marta Wawrzyniak tak samo jak ważny jest rozwój intelektualny i ruchowy, tak niezwykle ważny jest rozwój duchowy. Kaplica jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin i bł. Carlo Acutisa. „Wybraliśmy takie wezwanie ponieważ chcemy, aby Najświętsza Maria Panna opiekowała się naszymi rodzinami wraz z Carlo Acutisem, który jest wzorem dla młodych ludzi”- mówi Pani Dyrektor.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup mówił w oparciu o św. Pawła, że każdego z nas Bóg wybrał przed założeniem świata byśmy byli święci i nieskalani. „Jeszcze zanim świat powstał, to Bóg chciał, aby każdy z nas był święty i niepokalany. To jest do każdego z nas. Patrzymy na Maryję, ale czytamy w niej obraz tego, do czego wszyscy jesteśmy powołani- by być świętym i niepokalanym”- mówił duchowny.

Dalej Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał, że świętość  i niepokalaność bierze się z miłości w człowieku. „Święty jest człowiek, który jest kochający. Nieraz nam się wydaje, że świętość polega na tym, aby siebie jak najlepiej wyczyścić w środku. To jest taka świętość do której nikogo nie potrzeba. Jestem ja, lustro i szczotka i próbuję zrobić z siebie ideał, który sobie wymyśliłem”- mówił kaznodzieja.

Arcybiskup Grzegorz przypomniał w swojej homilii, że w Kościele wszystkie powołania są do miłości. „Nie ma innego modelu świętości w kościele. Nie ma innego powołania w kościele. Wszystkie powołania są do miłości. Wszystko inne jest formą, sposobem realizacji.”

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki otrzymał obraz przekazany przez Panią Dyrektor wraz z dziećmi. Obraz przedstawia wizerunek Najświętszej Maryi Panny wykonany przez dzieci z Przedszkola „Żywioły” i Szkoły Podstawowej „Kompas”.

Szkoła działa w oparciu o tradycyjne wartości chrześcijańskie.

W odniesieniu do nich placówka pracuje z uczniami nad kształtowaniem nawyków i rozwijaniem cnót (uczynności, hojności, pracowitości, pobożności, wytrwałości, posłuszeństwa), na których później wychowankowie będą budowali swoją tożsamość.

Z chrześcijańskiego postrzegania człowieka jako jedności wynika także promowana integralność rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i duchowego, która stanowi podstawę programu edukacyjno-wychowawczego.

Twórcy szkoły inspirowani przesłaniem Ewangelii, w procesie wychowania zwracają szczególną uwagę na nastawienie do innych ludzi, przyjaźń, wzajemny szacunek i pomoc bliźnim. Od najmłodszych lat uczą dzieci odpowiedzialności za drugiego człowieka, współczucia i empatii, tak, aby z czasem ewangeliczna idea ofiarowywania siebie bliźnim stała się ich naturalną potrzebą.

Chrześcijańska formacja zachęca uczniów do osobistego kontaktu z Bogiem, do codziennej modlitwy, poznania liturgii Kościoła Katolickiego, pozostając przy tym w zgodzie z zasadami poszanowania wolności sumienia.