Poświecenie hospicjum im Jana Pawła II w Zgierzu

Po 30 - latach od powstania Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku, który dla wielu chorych terminalnie stanie się domem, miejscem rehabilitacji oraz fizycznego i duchowego wsparcia.

Jak zauważa Marian Miśkiewicz– nasze hospicjum na dzień dzisiejszy dysponuje 35 miejscami dla osób chorych terminalnie, z możliwością powiększenia ilości mieszkańców hospicjum. Prawdopodobnie – tak jak patrzyliśmy – jest to prawdopodobnie, pod względem powierzchni, jedno z największych, a może największe hospicjum na terenie województwa łódzkiego. – dodaje prezes stowarzyszenia.

W uroczystym otwarciu hospicjum obok władz wojewódzkich i miejskich, obecni byli również zaangażowani w działalność hospicjum lekarze, pielęgniarki, opiekunowie i psycholodzy, a także wolontariusze.

Jak podkreśla - lek. med. Anna Topczewska - miejsce chorego jest w domu, a my będziemy dokładać wszelkich starań, żeby pacjent w domu mógł mieć jak najlepsze miejsce dla siebie. Jednak jeśli się okaże, że ten dom, nie spełnia tych wymagań – nie ma tam ciepła, bliskości albo po prostu bieżącej wody, to w tedy będziemy mieli wspaniałą alternatywę dla takiego pacjenta - czyli nowy dom, który jest tutaj. W tym domu będziemy mogli otoczyć go bliskością i dać mu podstawowe wygody życiowe, które też są mu potrzebne. Tak więc dzięki temu zespołowi, dzięki pracy wszystkich osób, które są i pracują dla Hospicjum to nasze marzenie się spełniło i dziś otwieramy nowy dom. – zauważa kierownik NZOP Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II.

Część oficjalną otwarcia hospicjum zakończyło przecięcie wstęgi oraz modlitwa i poświęcenie, którego dokonał arcybiskup Grzegorz Ryś.

W modlitwie poświecenie metropolita łódzki modlił się tymi słowami - Boże dziękujemy ci za ludzi, którzy 30 lat trwali przy tym dziele. Dziękujemy ci za nich, bo w takich sposób trwać mogą tylko ci, którzy bardzo kochają. Dziękujemy Ci za to miejsce, które się zrodziło z ich miłości, ostatecznie z miłości do człowieka, który potrzebuje pomocy, wsparcia w chorobie, ale przede wszystkim zauważania serca, gościnności - bo to oznacza słowo hospicjum. Prosimy Cię Panie o błogosławieństwo nad tym miejscem, oraz byś błogosławił tym, którzy to miejsce tworzyli, błogosław cały personel, który tu będzie pracował i już tu pracuje oraz każdego człowieka, który w tym domu się zatrzyma oraz rodzinom każdego z pacjentów tego miejsca. Daj nam Panie takie oczy, abyśmy w każdym, kto tu przybędzie widzieli Ciebie. – modlił się hierarcha.

Hospicjum stacjonarne im. Jana Pawła II znajduje się w Zgierzu przy ul. Parzęczewskiej 70. Zgłaszanie chorych do opieki odbywa się tylko telefonicznie pod numerami: 605545757, 609148000, 691451600, oraz mailowo: [email protected]. Więcej informacji na temat samego hospicjum, opieki paliatywnej oraz zespołu medycznego można znaleźć na stronie fundacji: www.hospicjumzgierz.pl