Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 1069
Abp Ryś: Punktem dojścia w byciu uczniem Jezusa jest miłość | Pooazowy Dzień Wspólnoty
Udostępnij

- Cała ta droga uczniostwa prowadzi ostatecznie do tej umiejętności, żeby kochać jak Jezus – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Eucharystii na zakończenie tegorocznej oazy wakacyjnej.

4 września odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w kościele NMP Królowej Polski w Łodzi. Po oazach wakacyjnych młodzież, rodziny oraz księża spotkali się, by podsumować czas rekolekcji, podzielić się świadectwem, a także dziękować Bogu za wspólnie spędzony czas. Wydarzenie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia.

W homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch obrazach stanowiących przestrogę, które daje Jezus. Pierwszy z nich to obraz budowania wieży, który w pewnym momencie może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem i ostatecznie niedokończonym. Drugi – króla, który chce ruszyć na bitwę, ale nie ma wystarczającej liczby żołnierzy, a walcząc z silniejszym przeciwnikiem, zostanie pokonany. – Przestroga brzmi w ten sposób, że może się okazać, że nie dasz rady, może się okazać, że to bycie moim uczniem cię przerośnie, może się okazać, że w którymś momencie powiesz sobie: dość i się wycofasz. To pokazują dwa obrazy, bardzo bolesne – podkreślił duchowny.

W liturgii słowa Jezus mówi, że nasze pragnienie bycia uczniem może odbywać się na zasadzie właśnie tych dwóch obrazów – może być jak niedokończona budowa albo przegrana bitwa. – Żeby dobrze zrozumieć tę przestrogę Jezusa, to trzeba oczywiście postawić sobie pytania: o co chodzi w tym uczniostwie, jaki ono ostatecznie ma cel, do czego prowadzi, co jest tym punktem dojścia, o jaką bitwę chodzi, o jaką budowę, co jest to wieżą, w której będziemy czuć się bezpiecznie? Odpowiedź jest dość oczywista. Punktem dojścia w byciu uczniem Jezusa jest miłość. Nie ma innego punktu dojścia jak miłość – powiedział.

Metropolita łódzki podkreślał, żeby kochać całym swoim sercem, całym sobą. Na zakończenie życzył oazowiczom, aby Duch św. rozpalał serce do radykalnej miłości, która nie cofnie się przed krzyżem, jest bezinteresowna i uboga.

Ważnym punktem dzisiejszego spotkania było oficjalne przekazanie funkcji moderatora diecezjalnego ks. Bartłomiejowi Franczakowi. Ogłoszono także nową parę diecezjalną, którą zostali Aneta i Wojciech Niźnikowscy. Moderatorem Domowego Kościoła został ks. Piotr May Majewski.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła.

Udostępnij
Galeria zdjęć