Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1482
Abp Grzegorz Ryś w Święto Wojska Polskiego: mamy zaufanie do Polskich żołnierzy!
Udostępnij

- Chcę powiedzieć wszystkim obecnym tu żołnierzom, że żadna – najbardziej nowoczesna broń – nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie mamy do niej zaufania. Zaufanie mamy do was! Mamy zaufanie do Polskich żołnierzy!– mówił abp Grzegorz Ryś, który sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 102. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia święto Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz wierni świeccy. W homilii skierowanej do wiernych metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – dzisiaj liturgia słowa pokazuje nam już w pierwszym zdaniu – otwarte niebo. Jan, a my z nim, widzimy otwarte niebo. Otwarte w niebie na wieki – drzwi świątyni - wiecznej świątyni. W tej świątyni znak przymierza – Arkę Przymierza. Tą Arką Przymiera, którą dzisiaj wskazuje też liturgiczne wspomnienie w Kościele Katolickim jest Maryja! W ten sposób można też interpretować dzisiejszą Ewangelię, która dwukrotnie pokazuje Maryję jako Arkę Przymierza – Ona nosi w sobie Boga! Czyni Go obecnym! Razem ze świętym Janem patrzymy w otwarte niebo i stawiamy sobie pytanie – co ten widok zmienia w naszym życiu? Co zmienia w naszym życiu to, że widzimy możliwość wiecznego życia z Bogiem? – pytał arcybiskup łódzki.

- Wspominamy dziś zwycięstwo pod Warszawą – Cud nad Wisłą! Bolszewicy, którzy wtedy próbowali zagarnąć nie tylko Polskę, ale pewnie zmienić geografię Europy nieśli ze sobą poglądy Lenina, który mówił, że religia jest duchową gorzałką. Kiedy widzisz zło, nierówność, niesprawiedliwość w świecie, to mógłbyś coś zmieniać, ale religia ci nie pozwala. Zamiast zrobić rewolucję, sięgasz po religię tzn. upijasz się do nieprzytomności, i wtedy stajesz się na tę niesprawiedliwość i krzywdę obojętny. Z gorzałką działa tak długo jak nie wytrzeźwiejesz. Ale jak wytrzeźwiejesz, to obudzisz się w jeszcze gorszej sytuacji i w  poczuciu własnej degradacji. Łatwo mnożyć takie oskarżenia, które padają po dzień dzisiejszy, może w sposób łagodniejszy – w bardziej kulturalnej formie. Jak mogą opowiadać o ziemi ci, którzy ciągle się gapią w niebo? Co mają do powiedzenia o tym, co ważne na ziemi? Czy rzeczywiście jest tak, że kiedy patrzmy w niebo, to ono odwraca nasz wzrok od aktywności tu i teraz? A może jest dokładnie odwrotnie. A może jest tak, ze dopiero widok nieba, i tego co wieczne, porządkuje nasze myślenie, jak mamy się angażować tu na ziemi? – mówił hierarcha.

Nawiązując do obecnej sytuacji za wschodnią granicę metropolita łódzki powiedział -  Dzisiejsza uroczystość wzywa nas do tego, byśmy nie dali sobie narzucić smoczych poglądów. To jest bardzo proste. Nie wiem jakie macie emocje, kiedy słyszycie o tym, jak w tej trwającej sześć miesięcy wojnie wszystkie strony mówią o tym, jakie nowe rodzaje broni dają im poczucie bezpieczeństwa. Chcę powiedzieć wszystkim obecnym tu żołnierzom, że żadna – najbardziej nowoczesna broń – nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie mamy do niej zaufania. Zaufanie mamy do was! Mamy zaufanie do Polskich żołnierzy! Dajcie najlepszą broń w ręce wariata, dajcie najlepszą broń w ręce człowieka, który jest nie moralny, dajcie najlepszą broń w ręce człowieka, który wywoła wojnę – stracicie poczucie bezpieczeństwa na wieki wieków! To, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, to człowiek, który ma właściwie poustawiane kategorie, który ma właściwie ustawioną hierarchię wartości, który nie szuka tylko doraźnych efektów, który patrzy dalej, a jeśli ma taką łaskę – to patrzy w wieczność! Taki człowiek daje nam poczucie bezpieczeństwa, w rękach takiego człowieka wszystkie te możliwości – mądrość, władza, siła są bezpieczne i dla niego, i dla innych. – podkreślił metropolita łódzki.

Po zakończeniu liturgii na placu katedralnym odbyły uroczystości państwowe. Przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta i województwa złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Ignacego Skorupki, który usytuowany przy katedrze oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości państwowych miała miejsce tradycyjna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, salwa honorowa i defilada kompanii honorowych oraz tradycyjne złożenie wieńców i kwiatów.

15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której to przypisywano cudowną opiekę nad polskim wojskiem podczas bitwy. Tego dnia obchodzimy również święto Wojska Polskiego, ustanowione właśnie na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”.

Udostępnij
Galeria zdjęć