Trwają intensywne prace budowlane w ośrodku łódzkiej Caritas w Drzewocinach k/Dłutowa. Caritas Archidiecezji Łódzkiej realizuje tam projekt pn. „Budowa pasywnego ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach”, dofinansowany z Funduszy Europejskich. Równolegle trwają prace przy termomodernizacji dotychczasowego budynku mieszkalnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za rok goście ośrodka skorzystają z rehabilitacji w tak lubianym przez nich miejscu.
Caritas organizuje turnusy rehabilitacyjne od 2000 roku, sukcesywnie rozwijając zaplecze mieszkalne i rehabilitacyjne. Na przestrzeni lat zmieniły się jednak zarówno standardy w zakresie zakwaterowania, jak i wsparcia rehabilitacyjnego.
- Drzewociny wymagały już gruntownego remontu – stwierdza ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas. Budowa nowego budynku sprawi, że z rehabilitacji w ośrodku będzie można korzystać przez cały rok. Technologia pasywna pozwoli dodatkowo chronić środowisko, co w tym miejscu, w otoczeniu tak pięknej przyrody, jest dla nas szczególnie ważne.
Dzięki zewnętrznym środkom możliwy jest też remont dotychczasowego budynku mieszkalnego wraz ze stołówką i salą kominkową, który służył gościom ośrodka od samego początku, czyli prawie 30 lat.
- Termomodernizacja budynku sprawi, że w końcu naszym gościom nie będzie ani za zimno, ani za gorąco, co ważne jest szczególnie dla naszych seniorów – cieszy się ks. Partyka.
Ośrodek Caritas w Drzewocinach położony jest w odległości 38 km od Łodzi, w powiecie pabianickim, w gminie Dłutów, w uroczym miejscu, w lesie nieopodal rzeki Grabi. Na terenie ośrodka, poza budynkami mieszkalnymi i częścią rehabilitacyjną, znajduje się kaplica, plac zabaw, boisko do piłki siatkowej, nożnej i koszykówki oraz rozlewisko na przepływającej przez ośrodek rzece Jesionce.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej realizuje projekt pn. „Budowa pasywnego ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach” dofinansowany z Funduszy Europejskich. Wartość projektu: 14 740 302,95 zł. Dofinansowanie projektu z UE: 9 361 222,37 zł. Planowane efekty: liczba wybudowanych budynków z uwzględnieniem standardów budownictwa pasywnego – 1,00 szt., szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (CI34) – 86,24 (CO 2/rok).