„…są w Łodzi serca gorące…”- pod takim hasłem 9 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa, która została zorganizowana w setną rocznicę powołania Archidiecezji łódzkiej. Organizatorem konferencji jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Archidiecezja Łódzka.
W pierwszym dniu wydarzenia za możliwość współorganizacji podziękował Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi – dr hab. Dariusz Rogut. Zwrócił również uwagę na to, że Kościół, który jako fundamentalny filar i opoka moralna jest środowiskiem od kilkudziesięciu lat systematycznie niszczonym przez inne zbiorowości. Działalność IPN-u daje jednak nadzieję, że poprzez prace naukowe odnoszące się do historii Kościoła łódzkiego, pamięć o naszej chrześcijańskiej wspólnocie nigdy nie zostanie zniszczona. - Kwestie rocznicowe są bardzo ważne, ponieważ możemy z szerszej perspektywy spojrzeć na historię Kościoła, księży, ojców, którzy tę historię tworzyli, ale też możemy odnosić się do tych historii częściej i nie czekać na kolejne rocznice, ponieważ warto docierać do naszych mieszkańców Łodzi i ziemi łódzkiej. Tak, jak ksiądz arcybiskup słusznie wspomniał, ta pamięć zanika i nie możemy żyć przeszłością, bo żyjemy dniem dzisiejszym, ale budując naszą przyszłość, pamiętajmy o przeszłości, bo Kościół katolicki, jego dzieje, jego historia jest ściśle i fundamentalnie złączona z funkcjonowaniem naszego narodu - powiedział dr hab. Dariusz Rogut.
Następnie, Metropolita Łódzki w krótkiej konferencji poruszył trzy zagadnienia. Pierwsze dotyczyło perspektyw w trwającym adwencie i kończącym się jubileuszu. W adwencie Jan Chrzciciel, kieruje nasz wzrok ku Jezusowi, ku temu, który ma przyjść. Prorok ten uświadamia nam, że z jednej strony patrzymy w przyszłość, czekając na tego, który ma przyjść, a z drugiej strony przyjmujemy przeszłość, jednamy się z historią naszej rodziny, domu, ojcami, chcemy mieć dla nich serce. Bez patrzenia w przeszłość przyszłość łatwo staje się formą ucieczki. - Patrzenie w przyszłość bez pojednania z przeszłością jest w życiu człowieka jakimś dramatem i odwrotnie, bez patrzenia w przyszłość tradycja jest zredukowana do pomnika - podkreślał duchowny.
Drugim poruszonym zagadnieniem był wymiar jubileuszu, który, jak uczył Jan Paweł II, służy oczyszczeniu pamięci. Pozwala nam odróżnić tradycję od złych zwyczajów. Na koniec metropolita łódzki podkreślił konieczność pamiętania o historii. Dla każdego z nas ważne powinno być to, aby nie zapominać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, aby mieć wiedzę o miejscu, w którym żyje się na co dzień. Ksiądz Arcybiskup życzył wszystkim, aby historia zawsze była częścią pamięci.
Konferencja trwa od 9-10 grudnia. Drugiego dnia zostaną poruszone zagadnienia dotyczące okresu sprawowania funkcji biskupiej Michała Klepacza, diecezji łódzkiej w latach 70. i 80. XX w. oraz diecezjalnego życia zakonnego.
zobacz także: „…są w Łodzi serca gorące…”. W setną rocznicę powołania Archidiecezji łódzkiej” - ogólnopolska konferencja naukowa