- Praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych.- mówił abp Grzegorz Ryś.
W wigilię wspomnienia św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy. Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Bińków przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.
O pracy ludzkiej, wolności, odzyskiwaniu wzroku wiary oraz wspólnocie pracy i życia mówił dziś w homilii skierowanej do górników metropolita łódzki.
Przypominając pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce i jego słowa wypowiedziane na krakowskich Błoniach łódzki pasterz tłumaczył - człowiek bardzo potrzebuje mieć obok siebie drugiego. Mamy potrzebę być ze sobą razem. Ten moment, kiedy Jan Paweł II przyjechał do Polski po raz pierwszy - po raz pierwszy pozwolił nam zobaczyć siebie w ogromnej wspólnocie ludzi. To był taki czas, w którym poczuliśmy, że nikt z nas nie jest sam, że nie jesteśmy skazani na życie, na wiarę, na zmaganie się w rozmaitych obszarach życia w pojedynkę. Jest obok nas drugi człowiek i jest nas kilkanaście milionów. Jakie poczucie siły, jaki przypływ nadziei, jakie poczucie, że może się coś zmienić. – podkreślił kaznodzieja.
Metropolita łódzki odwołując się do encykliki papieża Jana Pawła II Laborem exercens - o ludzkiej pracy zauważył, że – praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych. Papież napisał ten tekst znając dziesięciolecia innego myślenia o ludzkiej pracy – że praca nie jest miejscem jedności i miłości, ale jest miejscem ciągłego konfliktu. – podkreślił kaznodzieja.
Kończąc homilię, hierarcha życzył Górnikom – by wspólnota, której doświadczacie z ludźmi pracy prowadziła was zawsze ku dobru. Żebyście się wzajemnie prowadzili ku dobru, żebyście się wspólnie wspierali idąc za Jezusem, żebyście się wzajemnie wspierali w całkowitym zdaniu się na Jezusa! Żebyśmy nigdy nie ulegli temu niebezpieczeństwu, że bycie z drugim, z innymi, potrafi nam odebrać właściwe widzenie i słyszenie rzeczywistości. – zakończył.
Po liturgii - z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia epidemiologiczne - nie odbyła się tradycyjna defilada prowadzona przez orkiestrę górniczą ulicami Bełchatowa.
Na terenie centralnej Polski znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców.