- To, co jest kluczowe w Zwiastowaniu Maryi oraz w wierze Abrahama – oni są oboje są do siebie podobni – tak jak Abraham jest ojcem naszej wiary, tak Maryja jest Matką naszej wiary! Pomimo wielu różnic są podobni w tym jednym – wiedzą, że kluczem w spotkaniu z Bogiem jest słowo „obietnica”. Bóg nie wymaga od nikogo spełniania rzeczy niemożliwych! Bóg obiecuje, ze to co jest niemożliwe może się stać w naszym życiu. Bóg obiecuje Maryi, że będzie Matką i Dziewicą. Bóg obiecuje Abrahamowi, że będzie miał potomstwo jak piasek morski. – mówił Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Świętej drugiego dnia Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi.
O scenie Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, opisanej w dzisiejszej Ewangelii, mówił w swojej homilii metropolita łódzki - słyszymy w tej Ewangelii najważniejszą modlitwę, jaką kiedykolwiek w życiu Maryja wypowiedziała. Modlitwę, od której zależało Jej i nas wszystkich zbawienie! Ta najważniejsza modlitwa Maryi brzmi – niech mi się stanie! Zrób to, co obiecujesz! W ten sposób Słowo czyta naszą obecność na rekolekcjach. Kiedy słuchamy Słowa, które do nas dociera, a każdy pewnie słyszy co innego, ale pewnie każdy z nas będąc na rekolekcjach zderza się ze Słowem, które się wydaje za trudne, niemożliwe. Piękne, ale kto to potrafi? Żebyśmy słuchali z tą dyspozycją, jakiej nas uczy Maryja, z tą dyspozycją Ducha, że chcę przyjść obietnicę Boga! – zachęcał metropolita łódzki.
Po Eucharystii ksiądz arcybiskup wygłosił drugą konferencję rekolekcyjną opartą o fragment Rdz. 18 w którym opisana została rozmowa Abrahama z Bogiem o Sodomie.
Jak zauważył kaznodzieja - Abraham jest przyjacielem Boga. Bóg może rozmawiać o grzesznikach ze swoimi przyjaciółmi, i chyba by nie rozmawiał o grzesznikach z tymi, którzy nie są Jego przyjaciółmi, którzy nie odnajdują w sobie podobnej do Boga wrażliwości, nie odnajdują w sobie podobnej do Boga miłości, którzy nie rozumieją nic z tego, czym jest w Bogu miłosierdzie. Z ludźmi, którzy nie są przyjaciółmi Boga, nie ma sensu rozmawiać o grzesznikach, ale jeśli rozmawia ze swoimi przyjaciółmi, to oni reagują tak, jak Abraham. Może jest ocalenie? Jeśli ktoś jest przyjacielem Boga, to wstawia się za grzesznikami. – podkreślił duchowny.
- Tak się wypełniła modlitwa Abrahama – tego wstawiennika, który marzył o tym, by Sodoma była ocalona. W Jezusie Chrystusie, nie tylko Sodoma jest ocalona, w Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy ocaleni. – dodał abp Ryś.
Kończąc konferencję rekolekcjonista postawił zebranym następujące pytania - czy w takim Kościele wierzę w dobro, wierzę w znaczenie dobra czynionego przez jednego człowieka, przez kilku ludzi? Czy wierzę, że ten Kościół może trwać z racji na 36, o których nikt nic nie wie? Czy mam w sobie przekonanie do takiego dobra? Czy potrafię się za ten Kościół modlić i jak często to robię? Czy potrafię wziąć za mój Kościół – choć odrobinę – odpowiedzialności, także odpowiedzialności za zło, które się nim dzieje? – pytał zebranych.
Jutro trzeci i ostatni dzień Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi. Metropolita łódzki zaproponował zebranym, aby jutrzejsza kolekta zebrana na zakończenie rekolekcji została przeznaczona na czyszczenie organów katedralnych.