- Jeśli widzicie siebie bardziej w ziarnku gorczycy, niż w cedrze libańskim to dziękujcie Panu Bogu, bo wam wyznaczył zaszczytne miejsce tuż przy sobie. Razem módlmy się za Kościół, aby co raz bardziej to rozumiał, i żeby się nie rozmijał z Panem Jezusem w rozumieniu tego, co naprawdę jest ważne i życiodajne, i wiedział, gdzie jest w Kościele prawdziwa wielkość. – mówił abp Grzegorz Ryś.
Podopieczni wraz ze swoimi opiekunami należący do Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej obchodzili dziś w parafii pw. Opatrzności Bożej w Łodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia.
Jak informuje ks. Piotr Kosmala - w śród dotychczasowych duszpasterstw, które działały od wielu lat, pojawiły się też nowe. Jednym z nich jest Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Pierwsza Msza święta w kościele Opatrzności Bożej została odprawiona 16 września 2001 r. i od tego czasu w tej właśnie parafii niepełnosprawni z Łodzi i okolic raz w miesiącu mogą się wspólnie spotykać. W spotkaniach tych uczestniczy ok.100 - 150 osób. Osobowość prawną już jako Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej otrzymaliśmy 18 grudnia 2002 r., a dwa lata później (14.12.2004 r.) uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki osobowości prawnej możemy pozyskiwać fundusze z 1 % podatku. Prezesem stowarzyszenia od samego początku jest p. dr Ewa Sieńko. – podkreśla diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych.
Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś, który na samym początku swojego słowa skierowanego do członków duszpasterstwa przeprosił za to, że dopiero po czterech latach pobytu w diecezji udało mu się spotkać z podopiecznymi duszpasterstwa. – przyjmijcie te przeprosiny za tą długą drogę do was. Mam nadzieję, że następne lata będą się nam układać lepiej i e częściej będziemy się widywać. – podkreślił.
- Dziękuję! – 20 lat takiej wspólnoty jest ważne dla was, ale jest ważne także dla całego Kościoła. Dziękuję za to, że tworzycie taką wspólnotę wiary. Szczególnie dziękuję ks. Piotrowi –20 lat, to prawie całe jego kapłaństwo. Jestem pewny, że to go bardzo buduje, a mam tę pewność, bo ja sam dość długo w swoim kapłaństwie miałem tę radość być we wspólnocie z ludźmi niepełnosprawnymi, bo oni mnie wychowywali do kapłaństwa. – dodał metropolita łódzki.
Arcybiskup Grzegorz w homilii przybliżył zgromadzonym dwie postacie Polskich błogosławionych, którzy pomimo swojej niepełnosprawności służyli Kościołowi i poprzez swoją służbę zasłużyli na łaskę wyniesienia do chwały ołtarzy. Kaznodzieja przybliżył postać Sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej założycielki ośrodka dla Osób niewidomych i słabowidzących w Laskach k. Warszawy, której beatyfikację będziemy przezywać we wrześniu tego roku oraz błogosławionego Michała Giedroycia – brata augustianina – zakrystianina kościoła św. Marka w Krakowie.
Kończąc homilię kaznodzieja dodał – te dwie osoby pokazują, że Pan Jezus z Nazaretu i z Golgoty wychowuje swój Kościół i pokazuje, że Kościół idąc po jego śladach rozumie najskromniejsze, najmniejsze dobro i Kościół ma poczucie, że autentyczne życie i królestwo Boże jest tam, gdzie są ludzie jak ziarenka gorczycy – niekoniecznie tam, gdzie są ludzie jak rozłożyste cedry libańskie. – zakończył.