Abp Ryś: Bóg nie załatwia spraw za nas, ale zaprasza do współdziałania ze sobą!

- Bóg nie odsuwa od nas problemu w jakiś magiczny sposób, ale daje zaproszenie do wiary, która ocala od śmierci. To zaproszenie człowiek przyjmuje w wolności. Bóg nie załatwia spraw za nas, obok nas, czy bez nas, ale zaprasza nas do rzeczywistego współdziałania ze sobą. – mówił abp Grzegorz Ryś.

O wybawieniu od śmierci, które nie dokonuje się przez Boga w sposób automatyczny, ale dzięki środkom, które człowiek otrzymuje do Boga mówił w homilii  podczas porannej Mszy świętej metropolita łódzki.

Zwrócił uwagę na to, że - dziś Słowo jest pełne nadziei, która jest angażująca. Izraelici przychodzą do Mojżesza, by wstawił się do Pana. Pan i spełnia, i nie spełnia ich prośby, bo nie oddala węży (kąsających Izraelitów), ale daje lekarstwo na ukąszenie. Mojżesz wykonuje węża, na którego mogą popatrzeć i pozostać przy życiu. Pan ich nie ratuje w sposób automatyczny – magiczny – nie odsuwa od nich konsekwencji tego, co sami zrobili, ale daje możliwość zmierzenia się z konsekwencjami swoich czynów w oparciu o jego łaskę, i o Jego środki. – podkreślił łódzki pasterz.

Przywołując dzisiejszy fragment ewangelii powiedział miedzy innymi - Jezus mówi, że jesteśmy grzesznikami, i że o własnych siłach nie możemy wejść do Nieba. Dobra Nowina polega na tym, że nasz grzech wcale nie musi nas zabić, nie musimy umierać w naszych grzechach. Wystarczy patrzeć na Niego i wzrokiem wiary przyjąć, że On jest – uznać w Nim tego, który jest! A wtedy nie pomrzemy w swoich grzechach, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale to nie oznacza, że nasz grzech musi nas zabić! – zaznaczył kaznodzieja.

zobacz także: Wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych już po raz 9 !

Wielki Post w Archidiecezji Łódzkiej to czas pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Uroczysta liturgia celebrowana przez biskupów Archidiecezji celebrowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 według następującego porządku:

• 23.03. - wtorek – św. Józefa (ul. Ogrodowa)
  • 24.03. - środa – Najświętszego Imienia Jezus
  • 25.03. - czwartek – Podwyższenia Krzyża Świętego
  • 26.03. - piątek – św. Siostry Faustyny
  • 27.03. - sobota – św. Stanisława Kostki

Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania szlakiem łódzkich stacji.