Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: w każdym jest tęsknota za jednością i solidarnością | 40. Rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

„Historia wymyśla słowa, a one potem tworzą historię. Życzę Solidarności by tworzyła historię”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w 40. Rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które zaowocowały powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „SOLIDARNOŚĆ” w kościele oo. Jezuitów w Łodzi odbyły się uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy podpisania  Porozumień Sierpniowych.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz wszystkich zaangażowanych dawniej i dziś w działalność Solidarności przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś oraz kapłani  - duszpasterze Solidarności Ziemi Łódzkiej.  Podczas liturgii obecni byli także przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe z łódzkich zakładów pracy.

W swojej homilii Metropolita Łódzki podkreślał, że potrzeba dziś w naszej Ojczyźnie solidarności i w każdym z nas jest tęsknota za jednością. „Ja z tą tęsknotą skierowałem się dziś do Pisma Świętego i szukałem według klucza który podpowiedział Jan Paweł II, który jak mówił o Solidarności to w Gdańsku mówił z fragmentu Listu do Galatów: Jeden drugiego brzemiona noście. Solidarność to jest jeden i drugi. Nigdy jeden przeciw drugiemu, a jeśli brzemię, to niesione razem.”

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup dodał, że „historia wymyśla słowa, a one potem tworzą historię. Życzę Solidarności by tworzyła historię”.

Na zakończenie wierni zgromadzeni w świątyni zaśpiewali hymn „Boże coś Polskę” przy akompaniamencie „Mocnych w Duchu”.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie ulicą Sienkiewicza przed kościół p.w. św. Krzyż gdzie znajduje się pomnik ofiar Stanu Wojennego. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.