Małżeństwo i rodzina na ścieżce synodalnej papieża Franciszka – sympozjum

Dziś przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi rozpoczęło się dwudniowe sympozjum nt. Małżeństwa i rodziny na ścieżce synodalnej papieża Franciszka.

– Z tej okazji  na zaproszenie księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia przybył do Łodzi Mons. Pio Vito Pinto – Dziekan Roty Rzymskiej wraz ze swoimi współpracownikami – tłumaczy ks. prof. Grzegorz Leszczyński – wikariusz sądu biskupiego. – organizator konferencji.

- Cieszę się, że Ksiądz Dziekan wyszedł z propozycją, aby to Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące całościowego podejścia Kościoła do rodziny, takiego podejścia, jakie proponuje Ojciec Święty Franciszek. – mówił podczas wprowadzenia w konferencję abp Grzegorz Rys. - To podejście ma cały szereg wymiarów i jest niewątpliwie synerezą tego, co proponuje nam Ojciec Święty w swojej adhortacji Amoris Laetitia. – zauważył łódzki pasterz.

W pierwszym dniu konferencji Dziekan Roty Rzymskiej wygłosił trzy referaty: „Eklezjologia Papieża Franciszka odnośnie małżeństwa i rodziny”, „Reforma procesu małżeńskiego po 4 latach od jej ogłoszenia” oraz „Katechumenat małżeński urzeczywistnia się i realizuje w parafii”.

Po każdym z wygłoszonych referatów miała miejsce dyskusja. W konferencji obok kleryków, księży, rodziców i nauczycieli nie zabrakło także studentów prawa Uniwersytetu Łódzkiego.