Abp Ryś: jesteś powołany do miłości i do nauczania zachowywania praw Bożych – lektorat w Seminarium Redemptoris Mater

- Lektor musi być tym, który słucha, ale to, że słucha prowadzi go natychmiast do tego, żeby widział Słowo Wcielone w Jezusie Chrystusie, a w szczególności w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Żeby widział Słowo Wcielone i słyszał to, co widzisz! Jesteś powołany do miłości, nie do nauczania prawd Bożych, ale do nauczania i zachowywania praw Bożych, a to się zaczyna od umiejętności słuchania, które przechodzi w widzenie. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

W łódzkiej katedrze dziś wieczorem odbyła się uroczysta Eucharystia połączona z obrzędem lektoratu jednego z kleryków Archidiecezjalnego Seminarium Redeptoris Mater, które od roku istnieje w Archidiecezji Łódzkiej. Jest to drugie Seminarium Drogi Neoketechumenalnej w Polsce.

W słowie pasterskim - wygłoszonym podczas liturgii - arcybiskup Grzegorz podkreślił, że - ten, który bierze jakoś na siebie chociaż cząstkę odpowiedzialności za przekaz Słowa Bożego w Kościele, bierze odpowiedzialność za to – nie jak nauczyć tego jak mówił Jezus, ale jak nauczyć życia tego Słowa. – zaznaczył.

Odwołując się do patronki dnia dzisiejszego – św. Jadwigi Królowej – łódzki pasterz zauważył – Jadwiga jest może być wzorem lektora najpierw przez to, że może być najpierw wzorem słuchacza. Ona jako wzór lektora mówi: słuchaj i patrz na krzyż. – dodał kaznodzieja.

Po homilii wezwany przez rektora Seminarium Redemptoris Mater kandydat do przyjęcia posługi podszedł do ołtarza, gdzie otrzymał księgę Pisma Świętego, oraz błogosławieństwo biskupa uprawniające go do czytania Słowa Bożego w gromadzeniu liturgicznym.

W liturgii katedralnej wzięli udział łódzkie wspólnoty neokatechumenalne wraz ze swoimi prezbiterami i katechistami oraz rodzina i najbliżsi nowego lektora.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski. Aktualnie w łódzkim seminarium Redemptoris Mater studiuje 6 alumnów – trzech Polaków, dwóch Włochów i jeden Hiszpan.