Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Jezus mówi, że świat nie uwierzy jak nie będziecie jedno

Dzieło Zbawcze Jezusa ma sens o tyle, o ile świat uwierzy. Dzieło Zbawcze ma sens z racji na ludzi, którzy przyjmą je swoją wiarą”- mówił podczas Mszy Św. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Pasterz Kościoła łódzkiego sprawował Mszę Św. w Archikatedrze Łódzkiej w piątą sobotę Wielkanocną. W swojej homilii mówił, że „pierwsze słowo dzisiejszej liturgii słowa skierowane do nas brzmi: upominam was. Nie wiem czy każdy z nas czuje się adresatem tego upomnienia. Upomnienie dotyczy braku jedności. Upomnienie tyczy się każdego z nas, jeśli do sprawy jedności uczniów Chrystusa nie przywiązujemy takiej wagi, jaką do niej przywiązuje sam Jezus. O tym mówi Ewangelia, ostatni fragment arcykapłańskiej modlitwy Jezusa wypowiedzianej w wieczerniku na minutę przed wyjściem Jezusa do męki ku dziełu zbawienia. Jezus podejmuje dzieło zbawcze, za chwilę odda życie i na progu tego dzieła zbawczego modli się, żeby nie było bezowocne, bo ono ma sens o tyle, o ile świat uwierzy. Dzieło zbawcze ma sens z racji na ludzi, którzy przyjmą je swoją wiarą.”

Dalej Ksiądz Arcybiskup pytał o to, co jest największą przeszkodą w rozumieniu Jezusa i co jest największą przeszkodą w tym, aby ludzie uwierzyli? „Odpowiedź jest jedna: brak jedności między uczniami. Jest tak bardzo łatwo szukać winy gdzie indziej. Najlepiej szukać jej ze strony świata, na zewnątrz wspólnoty uczniów i myśleć, że największą przeszkodą w ewangelizacji są takie, czy inne systemy polityczne, struktury prawne, filozofie, ideologie, prześladowania. Jak łatwo jest przenosić te naszą odpowiedzialność na innych, a Jezus mówi, że świat nie uwierzy jak nie będziecie jedno”- wyjaśnił Metropolita Łódzki.

Na koniec homilii Ksiądz Arcybiskup skierował słowo do rodziców dzieci z Hospicjum Gajusz, a których dzieci są już u Pana Boga. „Wasze dzieci są w rękach Ojca. Nie mogą być w lepszym miejscu jak w rękach Ojca. Wasza miłość do tych dzieci jest narzędziem zbawienia, jakim Bóg się posługuje. Cierpienie nie zbawia, ale miłość tak. W miłości objawia się to, co mówił do nas św. Paweł na zakończenie pierwszego czytania: w miłości się objawia moc krzyża. Moc krzyża, to nie jest moc cierpienia, to jest moc miłości, która jest silniejsza niż cierpienie i która przeprowadza przez cierpienie. Moc miłości jest zbawcza.”

Przed błogosławieństwem Abp Ryś zaprosił na Niedzielną Eucharystię, która będzie sprawowana w Archikatedrze o godzinie 9:30. „Zapraszamy w miarę możliwości do naszych kościołów. W Katedrze od jutra może już uczestniczyć 150 osób. To taka liczba, którą trzeba się postarać, aby wypełnić. Zapraszam w niedzielę i dni powszednie do tej wspólnoty w realu. Dokąd trwają ograniczenia jest dyspensa, która wynika z tego, że nie wszyscy mogą uczestniczyć we Mszy Św. Dokąd jest dyspensa, dotąd będą transmisja Mszy Św., aby umożliwić uczestnictwo we Mszy Św. za pośrednictwem mediów.”