- Chcę wam powiedzieć, że to co robicie jest na służbie Bożej obietnicy! Kto posługuje prawdzie pięknu, to posługuje temu by człowiek odzyskiwał duszę! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
Spektakl baletowy, wernisaż i wystawa malarstwa, koncerty oraz przedstawienia teatralne to wszystko zostało przygotowane z okazji 15 – lecia istnienia Europejskiego Centrum Kultury LOGOS działającego przy kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych była Msza święta, której dziś przed południem przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.
- Dziękujemy dziś za 15 lat Europejskiego Centrum Kultury LOGOS! – mówił we wprowadzeniu do liturgii ks. prał. Waldemar Sondka. - Dziękujemy artystom, dziękujemy sobie wzajemnie za bycie razem w tym porwie i pięknu. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które umożliwiły realizację takiego zamysłu świątecznych obchodów i pomogły je urzeczywistnić. Wszystko co oddycha niechaj chwali Pana! – zakończył łódzki duszpasterz artystów.
Odwołując się do słów dzisiejszej ewangelii ksiądz arcybiskup powiedział między innymi - przez swoją wytrwałość posiądziecie swoje dusze. To oznacza, że życzę wam kolejnych 15 lat, a potem następnych i następnych. Nie dlatego, że tak wypada, tylko dlatego, że w ten sposób dokonuje się dobro. Dobro dokonuje się w cierpliwości! – zaznaczył kaznodzieja.
- Myślę, że nikogo z was nie muszę przekonywać, że takich instytucji jak wasza nie tworzy się na 5 minut. Za te 15 lat wam dziękuję i życzę szczęścia w kolejnych 15 latach. – zakończył łódzki pasterz.
Europejskie Centrum Kultury LOGOS powstało na mocy dekretu ówczesnego metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Władysława Ziółka z dnia 5 listopada 2004 roku. W dekrecie tym czytamy- żywa łączność z Kościołem znacznej części polskich środowisk twórczych oraz ich głęboka świadomość chrześcijańskich źródeł kultury europejskiej powodują, że potrzebą chwili staje się budowanie szerszej niż dotychczas integracji kulturalnej i pogłębienie świadomości wspólnych korzeni u twórców i odbiorców kultury. ECK działa przy kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia N.M.P., a jego założycielem i dyrektorem jest ks. parł. Waldemar Sondka.