Kościoły Stacyjne Łodzi 2019 – Kościół M.B. Różańcowej #17

- Dzisiaj, w tej kolejnej stacji w naszej pielgrzymce wielkopostnej, modlimy się, abyśmy tak jak Maryja byli otwarci na przyjęcie do naszego życia Boga, abyśmy wpuścili Go do nas. Abyśmy tak jak w przypadku Maryi Anioł – wysłannik Boży – mógł wejść do nas, do naszego życia. Abyśmy tak jak Maryja, potrafili uwierzyć w to, co jest dla nas najlepsze. Abyśmy potrafili tak jak Maryja zaufać Bogu, aby w moim życiu realizował się Jego plan. – mówił w homilii bp Marek Marczak.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego tj. 25 marca na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych znalazła się wzniesiona w latach 1929 -1931 świątynia p.w. Matki Boskiej Różańcowej na łódzkich Stokach. Murowany Kościół poświęcony został przez pierwszego biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego w 1931 roku, a konsekrowany przez pierwszego metropolitę łódzkiego abpa Władysława Ziółka 29 IX 2002 roku.

Liturgii stacyjnej w poniedziałkowy wieczór przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak, który w homilii wygłoszonej do zgromadzonych wskazał, że dzisiejsze święto – jest świętem Chrystusa, bo oto równo 9 miesięcy przed pamiątką Jego narodzin, wspominamy chwilę Jego Wcielenia – Poczęcia z Ducha Świętego. Ale dzisiejsza uroczystość jest także świętem Maryi. – zauważył celebrans. – Ona mówiąc Bogu swoje „tak”, stała się Matką Zbawiciela. – dodał biskup.

- Maryja jest dla nas wszystkich wzorem, jak doświadczyć w swoim życiu prawdziwego spotkania z Bogiem. – mówił dalej łódzki pasterz. - Pan Bóg w rozmaity sposób wchodzi w życie człowieka. Wchodzi w życie człowieka, który jest nastawiony na przyjęcie Boga, który rozmawia z Bogiem, który czeka na Boga, który gotowy jest słuchać Jego głosu, który gotowy jest przyjąć Jego wolę. – zauważył bp Marczak.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadziły siostry Antonianki, których charyzmatem zakonnym jest propagowanie ochrony życia dzieci nienarodzonych. Obchodzona dziś w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jest także Dniem Świętości Życia, a więc dniem modlitwy o za poczęte i nienarodzone dzieci.