Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1670
Przywilej Renowacyjny Łodzi wydany przez Władysława Jagiełłę zaprezentowany łodzianom
Udostępnij

Niecodziennego odkrycia dokonał Krzysztof Laszkiewicz z Głowna, który wśród dokumentów rodzinnych pozostałych po jednym ze zmarłych księży diecezji łódzkiej, odnalazł zaginiony blisko 100 lat temu „Przywilej Renowacyjny Łodzi” wydany przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku. Historyczny dokument związany jest odnowieniem praw miejskich nadanych Łodzi w 1423 roku.

„Przywilej” wraz z innymi pamiątkami po zmarłym kapłanie został zaprezentowany w łódzkim Muzeum Fabryki z okazji obchodów 595. rocznicy urodzin Łodzi, które odbyły się w dniach 27-29 lipca. Najstarszy z istniejących dokumentów dotyczących miasta Łodzi na co dzień przechowywany jest w archiwum we Włocławku.

Zmarły ksiądz Józef Dzioba wśród którego dokumentów i pamiątek odnaleziono „Przywilej” początkowo był kapłanem archidiecezji warszawskiej gdzie w 1915 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na terenie archidiecezji do 1920 roku, kiedy to decyzją Ojca Świętego Benedykta XV powstała diecezja łódzka. Jako łódzki kapłan posługiwał w katedrze p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi oraz pełnił różne funkcje w kurii biskupiej pracując jako: notariusz kurii, notariusz sądu biskupiego, cenzor publikacji religijnych  oraz profesor WSD. W 1932 roku został rektorem łódzkiego seminarium i pełnił tę funkcję do lutego 1940 roku, kiedy to gestapo zamknęło uczelnię. Prowadził wówczas tajne wykłady i potajemnie zarządzał seminarium do kiedy było to możliwe. Po wojnie został proboszczem parafii p.w. św. Anny w Łodzi, gdzie zmarł  27 listopada 1950 roku.

Udostępnij
Galeria zdjęć