Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1808
PRZYGODA PIRACKA - kolonijny wyjazd z parafii Opatrzności Bożej w Łodzi
Udostępnij

W dniach: 02. 07 – 12.07.2018 r  38-osobowa grupa dzieci i młodzieży z parafii p.w. Opatrzności Bożej w Łodzi, należących do  scholi „Promyki Opatrzności”, ministrantów oraz  Szkolnego Kola Caritas, działającego przy SP120 w Łodzi pod czujnym okiem S. Marianny Mościckiej –felicjanki(kierownika kolonii) oraz ks. Andrzeja Wrońskiego –wikariusza parafii uczestniczyła w kolonii letniej „PRZYGODA PIRACKA cz.2 „POSZUKIWACZE SKARBÓW”.

Wyjazd ten mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewody Łódzkiego, które zostało pozyskane przez organizatorów wypoczynku, za które to dofinansowanie serdecznie dziękują w imieniu dzieci i ich rodziców.

W ramach wypoczynku niezawodna kadra pedagogiczna prowadziła wakacyjną bajko-terapię, muzyko-terapię oraz poszukiwanie SKARBÓW DUCHOWYCH w ramach codziennej Eucharystii, aby pogłębić relacje przyjaźni pomiędzy dziećmi z różnych środowisk społecznych. Oprócz zajęć  w ośrodku kolonijnym tj. rozgrywki sportowe, zajęcia teatralne i plastyczne, zajęcia muzyczne , nauka języka angielskiego ,pogadanki, terapia zajęciowa, zabawy integracyjne na plaży, nauka pływania zorganizowaliśmy także wycieczki tematyczne piesze i autokarowe , które urozmaiciły pobyt dzieci nad morzem.

W ramach kolonii w Kołobrzegu –Podczelu dzieci zwiedziły:

  • W Kołobrzegu – Muzeum Wojska Polskiego , pałac- siedzibę Muzeum Oręża Polskiego, pomnik Zaślubin Polski z Morzem , pomnik sanitariuszki, obelisk poświęcony kołobrzeskim żeglarzom na wiecznej wachcie, Redutę Morast, Gmach Poczty Polskiej, latarnię morską, zbudowaną na forcie –Ujście, fontannę na Placu Pionierów Kołobrzegu, Cmentarz Wojenny : Kwaterę żołnierzy Armii Krajowej, pomnik Komandora Stanisława Mieszkowskiego, pierwszego kapitana portu Kołobrzeg, most portowy, kołobrzeskie źródła słone, port jachtowy, odbyli spacer po molo.

Zwiedziły Katedrę, a w niej:: barokowe stalle, Tryptyk ,gotycką chrzcielnicę, dzwonnicę, gotycki XIV-wieczny świecznik siedmioramienny, świecznik tzw. ”Korona Schlieffentów”, pomnik 1000-lecia założenia biskupstwa w Kołobrzegu, Kościółek św. Jana w Budzistowie- Starym Kołobrzegu, Starówkę, odbyli spacer nad Parsętą, aleją grabów greckich, zwiedzili zabytkową wieżę ciśnień oraz Ratusz. Odbyli godzinny rejs statkiem ”Viking” po Bałtyku. Zobaczyli przystań łodzi rybackich, port rybacki, stocznię remontową. Pływali na basenie w Ustroniu Morskim.

W ramach kolonii odbyły się także wycieczki autokarowe, które stały się dodatkową ofertą edukacyjną:

  • Do Koszalina szlakiem św. Jana Pawła II na Górę Chełmską, zwiedzając Sanktuarium i wieża widokowa, szukając skarbów duchowych.
  • Wycieczkę fakultatywną „Morska Kraina” do Rewala i Trzęsacza.Trzęsacz – klif, ruiny kościoła, muzeum multimedialne i poznanie pięknej historii tego miejsca. Odwiedziny w Parku Wieloryba w Rewalu. Można było spojrzeć prosto w oczy rekinom i wielorybom, dowiedzieć się, gdzie jest Nemo, a także poznać inne ryby.
  • Park Rozrywki Pyszka oraz Wioskę Wikingów w Dygowie, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach wyrobu naczyń z gliny, uczyły się strzelać z łuku oraz przeżyły wiele różnych atrakcji w sali zabaw z kulkami oraz na zjeżdżalniach, Zobaczyliśmy jak żyli i mieszkali wikingowie. W prawdziwej wiosce wikingów mogliśmy się dowiedzieć jak wyrabia się broń, przygotowuje jedzenie czy lepi garnki. Poznaliśmy wojów, którzy przeszkolili dzieci w sztuce wojennej i innych mieszkańców wioski. Dzięki wizycie w sali multimedialnej przenieśliśmy się w czasie i poznaliśmy historię wikingów oraz troli z Pomeranii. Ciekawostką historyczną był fakt, że Wioska Wikingów powstała w okolicy autentycznych wykopalisk archeologicznych, gdzie odkryto kurhany i pozostałości po prawdziwych wikingach. Więcej o historii okolicy dowiedzieliśmy się odwiedzając Trollborg w Parku Rozrywki.
Udostępnij
Galeria zdjęć