Słudzy Ducha Pocieszyciela - nowa wspólnota kontemplacyjna w Kościele Łódzkim

Dnia 13 czerwca 2018 r. ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, zatwierdził nową wspólnotę kontemplacyjną o nazwie Słudzy Ducha Pocieszyciela, a w poniedziałek 25 czerwca br. dokonał obłóczyn dwóch członków z tej wspólnoty, ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego (KUL) i ks. dra Grzegorza Korczaka (archidiecezja łódzka).

Głównym celem wspólnoty jest kierownictwo duchowe dla księży, pomoc w rozeznawaniu duchowym oraz wsparcie kapłanów przeżywających trudności. Swoją działalność apostolską oraz duchowość Słudzy Ducha Pocieszyciela opierają na świadectwie ścisłej codziennej relacji z Osobą Ducha Świętego, starając się spełniać potrójne zobowiązanie: poznawać Ducha Świętego, kochać Go i modlić się do Niego.

Arcybiskup Grzegorz Ryś w Dekrecie z dnia 13 czerwca 2018 r. wyraził nadzieję, że wspólnota opierając się na tej zażyłej relacji przyjaźni z Duchem Świętym „stanie się jak oaza, w której tryska żywa woda i wokół której rozwija się życie, gdyż «kto przyjmuje Ducha Świętego i otwiera się na Niego, sam staje się zdrojem i źródłem»” (por. J. Ratzinger).

image000000

Strój wspólnoty składa się z czarnej tuniki, brązowego szkaplerza z kapturem, skórzanego paska oraz drewnianego krzyżyka z wyżłobioną w nim kroplą, symbolem Ducha Świętego oraz namaszczenia, co przypomina o współudziale Ducha Pocieszyciela w misji Chrystusa (Namaszczonego).

Członkowie wspólnoty dotychczas działali w Polsce i za granicą szerząc cześć do Ducha Świętego poprzez liczne rekolekcje, dni skupienia, wykłady oraz publikacje. Obecnie pragną związać swoją działalność z archidiecezją łódzką. Trzeci z braci odbywa w tej chwili nowicjat we Włoszech. Ksiądz Arcybiskup podczas porannej Eucharystii życzył wspólnocie rozwoju, by mogła dobrze wypełniać zadania, które wyznaczył jej Duch Święty.