Archidiecezja Łódzka
Relikwie Św. Jozafata Kuncewicza – Apostoła Jedności w łódzkiej cerkwi grekokatolickiej
08:36 | 11.06.2018 | Wyświetleń: 681

W sobotę 9 czerwca w Łódzkiej parafii Greckokatolickiej p.w.  Ofiarowania Pańskiego, goszczono  niezwykłego Świętego, w znaku Jego relikwii. Peregrynacja relikwii św. Jozafata Kuncewicza na terenie Metropolii Kościoła Greckokatolickiego, (Eparchii Wrocławsko – Gdańskiej oraz Eparchii Przemysko – Warszawskiej) w Polsce, jest związana z rocznicą 325-lecia odnowienia jedności Eparchii (Diecezji) Przemyskiej z Kościołem Kijowskim i ze Stolicą Apostolską. Relacją z tego wydarzenia dzieli się z czytelnikami portalu Archidiecezji Łódzkiej Łukasz Tomasz Chechła – wierny parafii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Łodzi.

Podczas uroczystego pobytu Relikwii w Łódzkiej parafii, został odsłużony Mołebień ku czci Św. Jozafata, któremu przewodniczyli : ksiądz Dziekan,wraz z księdzem proboszczem Vasylem Berkytą.

Słowo Boże do zebranych wiernych wygłosił dziekan dekanatu Poznańskiego, Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej, ks. Roman Kiłyk.

Na zakończenie obaj kapłani udzielili wszystkim zebranym, specjalnego błogosławieństwa Relikwiami.

Wierni mieli okazję pokłonić się i przyłożyć do świętych Relikwii, oddając cześć Świętemu Jozafatowi. Każdy, kto choć raz miał okazję modlić się przy Relikwiach Tego wielkiego Świętego, prosił Wszechmogącego Boga przez Jego wstawiennictwo, o dar żywej i głębokiej wiary, jaką okazał się Święty Jozafat Kuncewicz.  Obyśmy brali przykład ze Świętego Jozafata w umiłowaniu Świętego Kościoła Powszechnego, Jego tradycji i różnorodności. Oddaniu Papieżowi, i wszystkim Pasterzom.

Warto dodać fakt, iż Kościół Greckokatolicki podczas każdej Boskiej Liturgii (Mszy Świętej) Św. Jana Chryzostoma, składa wyznanie wiary ”…w Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski Kościół…”, oraz w każdej Mszy Świętej, aż cztery razy modli się za swego Papieża, słowami: „Za svjatišoho vselenśkoho Arxyjereja našoho Francyska Papu Rymśkoho, Hospodevi pomolimśa”

Dziś szczególna cześć jest oddawana Świętemu Jozafatowi, w wielu Katolickich Świątyniach, obu obrządków, na całym świecie. W Polsce szczególnym miejscem kultu Św. Jozafata jest Sobór (Katedra), p.w. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, gdzie na co dzień przechowywana jest w specjalnym relikwiarzu lewa dłoń świętego.

Msza Święta we wschodnim obrządku, odprawiana jest każdej niedzieli o godz. 09:00 w kaplica Św. Krzysztofa – przy parafii oo. Jezuitów.