Archidiecezja Łódzka
W 31. rocznicę spotkania z prorokiem naszych czasów w Łodzi
15:04 | 13.06.2018 | Wyświetleń: 1332

Kulminacyjnym momentem obchodów 31. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi, była Msza święta, która w samo południe sprawowana była w łódzkiej katedrze oraz w innych trzech świątyniach usytuowanych w miejscach, gdzie Polski Papież spotkał się z łódzkimi wiernymi.

W bazylice archikatedralnej p.w. św. Stanisława Kostki liturgii eucharystycznej przewodniczył świadek spotkania z Janem Pawłem II – ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek – ówczesny ordynariusz łódzki.

W homilii arcybiskup senior wspominał wizytę Ojca Świętego oraz spotkania papieskie z wiernymi w każdym z trzech miejsc jakim było: lotniska Lublinek, katedra łódzka oraz łódzkie zakłady „Uniontex”. – Dziś po tym, co się w ciągu minionych trzydziestu jeden lat wydarzyło w Polsce, możemy bez cienia wątpliwości powiedzieć, że papieska homilia z łódzkiego lotniska, że krótki zwrot do świata nauki i kultury w katedrze, że wreszcie przemówienie w hali fabrycznej do włókniarek „geniuszu kobiecym”, były drogowskazami na czas obecny! – zaznaczył

– 31 lat temu dane nam było przeżyć w Łodzi spotkanie ze św. Janem Pawłem II – prorokiem naszych czasów. Czy jego obecność zmieniła naszą rzeczywistość? Czy stała się drogowskazem dla obecnego i przyszłego pokolenia? – pytał arcybiskup senior.

– Czas jest nowy i wymaga wciąż nowych inicjatyw opartych na odwiecznych i podstawowych prawdach. Ale i próba nasza jest nowa. I jest zaiste trudna. Chcąc pozostać wiernymi nauczaniu Jana Pawła II, i temu, co powiedział w Łodzi, musimy tę próbę ciągle na nowo podejmować i odpowiadać na nią chrześcijańskim świadectwem, tak jak przed trzydziestu laty – z radością i nadzieją.  – zakończył.

Po zakończeniu liturgii odbyło się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Papieża Polaka w łódzkiej katedrze oraz przy pomniku Jana Pawła II na placu katedralnym. W uroczystościach 31. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Łodzi wzięli udział przedstawiciele miasta i województwa, poczty sztandarowe oraz uczniowie z łódzkich szkół.