Archidiecezja Łódzka
Debata „Polska – Inspiracje – Obowiązki” – Ryszard Bugaj – Marek Jurek
22:13 | 23.04.2018 | Wyświetleń: 3092

O spojrzeniu na prawą i lewą stronę sceny politycznej, o wartościach moralnych i patriotyzmie oraz o dokonywaniu mądrych wyborów pomimo sporów, debatowali politycy w domu arcybiskupa łódzkiego.

Dyskusja pomiędzy Ryszardem Bugajem i Markiem Jurkiem, która odbyła się w poniedziałek 23 kwietnia br. w łódzkiej kurii, to druga z cyklu debat pod wspólnym tytułem „Polska – Inspiracje – Obowiązki”, którego pomysłodawcą i gospodarzem jest arcybiskup Grzegorz Ryś.

Przedstawiając dzisiejszych gości metropolita łódzki przypomniał swoje z nimi spotkania. – Z panem Markiem Jurkiem cenię sobie rozmowy, które odbywamy przynajmniej raz w roku, a które zawsze ostatecznie lądują w człowieku- bo to jest ich cel. Natomiast z panem profesorem Ryszardem Bugajem widzę się po raz trzeci z bliska, ale nie zapomnę żadnego z tych trzech spotkań. One pozostają dla mnie zawsze ważne. – podkreślił gospodarz spotkania.

– Patriotyzm jest polityczny w tym sensie, że jest uwikłany w polityczne wybory odpowiedzi na pytanie: czy iść na wojnę – czy założyć przedsiębiorstwo? – było to jest pytanie, na które Polacy odpowiadali bardzo długo, a jest to wybór polityczny. – wyjaśniał Ryszard Bugaj. –  Nie możemy powiedzieć, że jedni są patriotami, a drudzy po prostu nie są. Spawa jest bardziej złożona. Są jednak kwestie ważne, które nie są polityczne, a są bardzo ważne! Niezależnie od tego jakie się ma poglądy polityczne, żony nie należy bić, trzeba stanąć po stronie człowieka, który jest prześladowany. Takich rzeczy mamy sporo. – dodał profesor.

– Naród jest wspólnotą losów, a my wraz z profesorem mieliśmy wiele momentów wspólnych, które są dla nas cenne bliżej czy dalej. – mówił podczas debaty marszałek Marek Jurek. – Razem byliśmy w opozycji choć prof. jest o pokolenie starszy. Dla mnie to jest ważne, bo to jest ta wspólnota ludzi solidarności, bo to są ludzie bardzo różni, którzy zachowywali się razem solidarnie, do tego stopnia, że pierwszy list, który podpisywałem, no niestety to upośledzenie późnego urodzenia, był podpisany przez T. Mazowieckiego prof. Lipińskiego w obronie Kazimierza Świtonia. Nigdy bym sobie tego nie wyobrażał. To jest wspólne doświadczenie. Drugą sprawą jest wspólna obrona ludzi nie tej nadziej, która przyszła po sierpniu. Obrona ludzi – sprawiedliwość to nie roszczenie – należność społeczna, ale dyspozycja do robienia tego, co robić należy.– podkreślił

W debacie udział wzięli zaproszeni goście, którymi byli redaktorzy naczelni wszystkich dzienników, tygodników i miesięczników będących na łódzkim rynku prasowym, przedstawiciele radia i telewizji, rektorzy łódzkich uczelni, dyrektorzy teatrów i filharmonii, duchowni bratnich Kościołów Chrześcijańskich oraz maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim. – Maturzyści to ktoś, z kim warto rozmawiać, bo tak naprawdę to wy poniesiecie tę Polskę dalej i o was chodzi najbardziej. – mówił do młodych abp Ryś.

– Uczestniczyłem w wielu debatach i mogę na pewno stwierdzić, że debata jest jednym z ważnych elementów demokracji. Dzięki czemu ludzie mogą wymieniać swoje poglądy. Mogą przedstawiać swoje spojrzenie i konfrontować je ze spojrzeniem innych osób. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski z obu stron i dojść do kompromisu w celu budowania wspólnego dobra. – tłumaczy Mateusz Nita z Tomaszowa Mazowieckiego.

– Przyjechałam na tę debatę zaproszona przez mojego księdza katechetę z nadzieją, że dowiem się tutaj czegoś o współczesnym patriotyzmie. Jestem tegoroczną maturzystą, za chwilę napiszę egzamin dojrzałości i jestem przekonana, że ta debata pomoże mi w lepszym przygotowaniu do matury. – dodaje Patrycja Żak.

Obok uczestniczących w debacie na żywo w domu biskupim, każdy mógł ją śledzić za pomocą mediów w przekazie internetowym na kanale YouTube (Archidiecezja Łódzka) oraz profilu Facebook (Archidiecezja Łódzka).

Następne spotkanie z cyklu „Polskość – Inspiracje – Obowiązki” odbędzie się  16 maja br., a wezmą w niej udział Janina Ochojska i Małgorzata Niezabitowska. Zachęcamy wszystkich, którzy kochają Polskę i zależy jej na jej dobru do uczestnictwa w debacie za pomocą mediów.