Archidiecezja Łódzka
Stacja XXVI- kościół św. Marka Ewangelisty
20:02 | 15.03.2018 | Wyświetleń: 1229

O dawaniu świadectwa w naszym codziennym życiu mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak, który przewodniczył Mszy Św. w parafii św. Marka Ewangelisty. To kolejna świątynia w której wierni z Archidiecezji łódzkiej gromadzą się w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.

Na początku swojej homilii Ksiądz Biskup powołując się na książkę Anny Skopińskiej „Łódzkie Kościoły Stacyjne” przywołał postać Marii Sawickiej, która tutaj miała swoje mieszkanie. „Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Przez 30 lat mimo poważnej choroby, prowadziła założony przez siebie, pierwszy w Polsce telefon zaufania dla kobiet z ciążą problemową i spraw rodzinnych. Była inicjatorką i współzałożycielką Funduszu Ochrony Macierzyństwa i Domu Samotnej Matki, należącego do kościelnego Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Została uhonorowana za swoją wieloletnią działalność, licznymi odznaczeniami(…) Dzięki niej, tej drobnej, starszej pani o kulach, wiele osób potrafiło powstać z upadku”- mówił bp Marczak.

Ksiądz Biskup Marek Marczak mówił także o Kościele Stacyjnym w Rzymie, jakim dzisiaj jest bazylika św. Sylwestra i św. Marcina. „To kościół zbudowany w miejscu gdzie wcześniej znajdował się dom pewnego rzymskiego prezbitera, w którym działał Kościół Domowy. W tym domu zbierali się chrześcijanie na tajnych nabożeństwach, ponieważ nie mogli oficjalnie wyznawać swojej wiary. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a dziś w jego monumentalnym wnętrzu znajdziemy m. in. Ogromne i zachwycające malowidła przedstawiające sceny pochodzące ze Starego Testamentu. W jednej z kaplic poświęconych Matce Bożej z Góry Karmel jej wizerunek otaczają dusze czyścowe, proszące o naszą modlitwę.”

Dalej bp Marczak zwrócił uwagę na słowa Ewangelii, która mówi o świadectwie. „Dzisiejsza Ewangelia i nauczanie Pana Jezusa przypomina nam o świadectwie, o tym, że człowiek jest powołany, zwłaszcza jeśli wchodzi na drogę życia chrześcijańskiego, aby być świadkiem. Każdy z nas doświadczył takiej postawy chrześcijańskiej- świadectwa. Nasza wiara, to, że my wierzymy, dokonało się za sprawą drugiego człowieka, który poprzez swoje świadectwo życia, świadectwo swojej relacji do Boga, swojej modlitwy, nas do Boga przybliżył (…) Choć łaska wiary niewątpliwie jest darem od samego Boga, to świadectwo drugiego człowieka z pewnością jest bardzo ważne w moim osobistym odkrywaniu Pana Boga”- podkreślił Ksiądz Biskup.