Archidiecezja Łódzka
Odpust ku czci św. Kazimierza w Stróży – 2018
22:16 | 06.03.2018 | Wyświetleń: 2283

4 marca, w parafii w Stróży, odbył się coroczny odpust ku czci św. Kazimierza. Sumie odpustowej przewodniczył i słowo wygłosił ks. Marcin Wojtasik – przewodniczący wydziału katechetycznego naszej Archidiecezji. Sumista pragnął nie tylko przybliżyć postać św. Kazimierza Królewicza ale zaakcentować, jak bardzo potrzebne i aktualne są chrześcijańskie cnoty, którymi żył,.. „cnoty zdrowej pobożności, miłości do poszukiwania prawdy i wielkie poczucie odpowiedzialności moralnej, o których współcześnie się zapomina a nawet ośmiesza”. Zaznaczył, że siłę i moc do takiego życia, czerpał z codziennej Eucharystii i lektury Słowa Bożego.

DSC_6077

Na koniec homilii przytoczył słowa szwedzkiego dyplomaty Daga Hammarskjölda, ku głębszemu, chrześcijańskiemu spojrzeniu na siebie i dobremu przeżyciu okresu Wielkiego Postu: „W dniu twych narodzin, wszyscy byli weseli,tylko ty płakałeś. Żyj tak, by w twej ostatniej godzinie płakali wszyscy inni,Ty jeden – byś łzy nie miał w oku,I śmierć spotykał spokojnie, kiedykolwiek przyjdzie”.

IMG_0068

Jak co roku w tradycji parafii, przed Eucharystią odbywają się „Kaziuki” – przedstawienie przygotowane przez młodzież i starszych . To tradycja nawiązująca do radosnego wileńskiego (i nie tylko) jarmarku ku czci św. Kazimierza, która bierze swój początek z uroczystego przeniesienia relikwii św. patrona do Katedry Wileńskiej w roku 1636. Kilka zdjęć z tego przedstawienia. Widać, że młodzież dobrze zna patrona swojej parafii.

DSC_6082

Po Mszy św. i procesji można było nabyć i skosztować smacznych „pierników kaziukowych” rozprowadzanych przez dzieci i młodzież.

DSC_6081

Za rok serdecznie zapraszamy na odpust św. Kazimierza i „Kaziuki”.