Archidiecezja Łódzka
III Niedziela Wielkiego Postu – 4 III 2018
15:00 | 03.03.2018 | Wyświetleń: 1302

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 4 marca 2018 r.

1. Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud zaprasza w poniedziałek 5 marca na godz. 9.00 do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Teofilowie na Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawowanej, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w intencji poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RPW oraz ofiar sowieckiego reżimu.

2. Dnia 13 marca 2013 roku, w godzinach wieczornych, świat poznał nowego papieża, którym został Ojciec Święty Franciszek. Od tego momentu nieprzerwanie trwamy na modlitwie za nowego następcę Św. Piotra. Z racji 5. rocznicy wyboru w niedzielę 11 marca o godz. 19.00 w Archikatedrze Łódzkiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Papieża, której przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki.

3. Misterium Męki Pańskiej ulicami Łodzi odbędzie się w piątek 16 marca o godz. 19.00. Początek w parku im. Henryka Sienkiewicza, zakończenie na Placu Wolności.

4. Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Terminy:
9 marca – Bp Marek Marczak
13 kwietnia – Bp Marek Marczak
13 lipca – Bp Ireneusz Pękalski
10 sierpnia – Bp Adam Lepa
14 września – Bp Adam Lepa
12 października – Abp Władysław Ziółek
9 listopada – Abp Grzegorz Ryś
14 grudnia – Bp Ireneusz Pękalski

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.

5. Dnia 8 marca w dniu Międzynawowego Dnia Kobiet, Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza wszystkie kobiety na Mszę św. w ich intencji, która zostanie odprawiona o godz. 17.00 w Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi przy ul. Nawrot 104 (róg ul. Przędzalnianej).