Archidiecezja Łódzka
Drogowskaz dla Młodych
13:28 | 12.03.2018 | Wyświetleń: 1125

– Obecność w tej świątyni relikwii św. Stanisława Kostki jest dla was szczególnym znakiem – przykładem a jednocześnie nauką, że w krzyżu jest cierpienie ale też radość i szczęście. To też wołanie Boga byśmy od krzyża nie uciekali. Bo na przykładzie życia waszego patrona – w krzyżu jest zbawienie, błogosławieństwo i wola Boża. Jeśli przyjmiemy krzyż, przyjmiemy to wszystko – mówił bp Marek Marczak podczas uroczystości wprowadzenia relikwii patrona młodzieży do kościoła pw. św. Stanisława Kostki i NMP Matki Kościoła w Karlinie.

Dla tej niewielkiej parafii było to wielkie wydarzenie i święto. W kościele obecne były poczty sztandarowe szkoły podstawowej z Brzozy, ochotniczych straży pożarnych z okolicznych jednostek, Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, wielu wiernych oraz przedstawiciele władz samorządowych. Była też licznie zgromadzona młodzież wraz z wychowawcami i rodzicami oraz liturgiczna służba ołtarza. W Mszy św. uczestniczyli także byli proboszczowie. Witając przybyłych proboszcz ks. Roman Kurzdym przypomniał, że niemal trzydzieści lat temu to ówczesny, pierwszy, proboszcz – ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz (drugim był ks. Krzysztof Florczak) – postanowił, by powstająca dopiero parafia przyjęła za patrona św. Stanisława Kostkę, a w przeddzień jubileuszu parafii (2019 r.) wprowadzenie relikwii I stopnia – cząstki kości świętego – jest dla wszystkich wiernych z Karlina ogromną radością.

W homilii bp Marczak nawiązując do postaci patrona parafii i jego trudnego i krótkiego życia zwrócił uwagę, że  osoba świętego to połączenie krzyża, cierpienia i bólu z radością – to wielka tajemnica, dzięki której dziś on pokazuje młodym, jak w życiu wybierać. Podkreślił także, że w archidiecezji łódzkiej są tylko dwa kościoły noszące wezwanie św. Stanisława Kostki – archikatedra i świątynia w Karlinie pod Piotrkowem Trybunalskim.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup pobłogosławił obecnych relikwiami a potem wierni mogli je ucałować – adorując i prosząc o wstawiennictwo. Dziękując biskupowi pomocniczemu za przewodniczenie uroczystości jedna z rodzin podkreśliła, że obecność w kościele relikwii będzie dla wielu rodziców znakiem i drogowskazem, jak dobrze i mądrze wychować swoje dzieci.