Archidiecezja Łódzka
24 godziny dla Pana w Łasku
12:02 | 12.03.2018 | Wyświetleń: 756

Biskup Adam Lepa przewodniczył nabożeństwu „24 godziny dla Pana” w kolegiacie łaskiej. Przez całą dobę wierni z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła czuwali i modlili się przy Najświętszym Sakramencie, mieli także okazję skorzystać z sakramentu pokuty.

Piotr_Drzewiecki_123_1500

W tym roku po raz pierwszy Archidiecezja Łódzka włączyła się inicjatywę zapoczątkowaną przez papieża Franciszka w 2015 roku w Bulli „Misericordiae Vultus”. 24 godziny dla Pana w kolegiacie łaskiej rozpoczął w piątek 9 marca biskup Adam Lepa, prowadząc nabożeństwo pokutne. Wzięli w nim udział kapłani i wierni z dekanatów: łaskiego, pabianickiego, widawskiego, zelowskiego i szczercowskiego. – „Jaka jest moja miłość do drugiego człowieka? Stosunek do pieniądza, do innego człowieka, wszystko to sprowadza się do poziomu miłości. Jaka jest moja miłość do Chrystusa? A w świetle i jej promieniach, jaka jest moja miłość do najbliższego otoczenia? Do kolegów, do współpracowników, do wiernych?” – pytał bp Lepa.  Celebrans wskazał, że to Jezus czekający na nas w konfesjonale z łaską odpuszczenia grzechów, jest dla nas odpowiedzią. – „Jezus, który jest miłością będzie nam podpowiadał co mamy robić. Będzie wysyłał Ducha Świętego, bo on jest tym czynnikiem niezwykłym i niezastąpionym, który podsuwa nam najlepsze myśli i natchnienia. Dlatego takie dni i wieczory jak dzisiejszy są bardzo potrzebne. One wyciszają nas ,pomagają zastanowić się nad swoim życiem. Dziś każdy woli hałas, ucieka przed ciszą. Musimy dzielić się miłością do drugiego człowieka, ale i sztuką wyciszania się. Dziś bijemy się w piersi, przepraszamy Chrystusa za wszelkie grzechy przeciwko miłości. Za to, że nie widzieliśmy innego człowieka. Niech tą nasza prośbę o przebaczenie przyjmie Chrystus, abyśmy mogli postępować inaczej niż dotąd. Abyśmy umieli się dzielić tym co dla nas ważne z drugim człowiekiem, dzielić się sercem. Byśmy potrafili dojrzeć człowieka w całej jego okazałości i widzieć jego potrzeby. Bóg mając jakiś, plan zaprosił nas tutaj. Na miarę jego miłości nas ubogaci” – mówił biskup Adam Lepa. Następnie proboszcza kolegiaty ks. kan. Piotr Pirek odczytał rachunek sumienia dla dorosłych, podczas którego każdy w ciszy, wpatrzony w Najświętszy Sakrament, mógł odpowiedzieć na zadawane pytania w swoim własnym sumieniu. Wieczór wypełniły adoracja słowno-muzyczna Najświętszego Sakramentu  poprowadzona przez Zespół Muzyczny Kolegiaty, Droga Krzyżowa, Koronka i Litania do Bożego Miłosierdzia. Od północy do rana trwała adoracja w ciszy.

Piotr_Drzewiecki_123_1344

W sobotę po porannych mszach świętych Zespół Muzyczny z parafii św. Maksymiliana w Pabianicach poprowadził adorację, w południe wierni odmówili modlitwę Anioł Pański oraz różaniec, zaś w godzinę śmierci Chrystusa- Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Piotr_Drzewiecki_123_1547

24-godzinne nabożeństwo zakończyła w sobotę 10 marca msza święta dziękczynna za sakrament pokuty pod przewodnictwem biskupa Adama Lepy. W homilii celebrans pytał wiernych o ich pokorę i podejście do drugiego człowieka. –„Jak być człowiekiem pokornym w dzisiejszym świecie? Wielu z nas nosi pychę w sobie, nie widzi jej u siebie, a widzi u innych. „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego!”. Powinniśmy liczyć na Jezusa. Jeśli ktoś uważa, że jest najważniejszy, to degraduje osoby z którymi żyje. Na szczęście spotykamy ludzi, którzy budują nas swoją pokorą. Ludzie wielcy są pokorni. Taka pokorę widzieliśmy u Jana Pawła II którego nazywamy najgenialniejszym człowiekiem naszych czasów (..) Ktoś kto ma problem z pokorą u sobie, powinien zwracać się do Jana Pawła II. Pomyślmy o swojej pokorze, czy mieści się w granicach oczekiwań i planów życiowych? Czy nie jestem nadmiernie dumny, pewny siebie? Panie Jezu Chrystus który jesteś cichego serca, uczyń serca nasze według serca Twojego. Niech będą pokorne i otwarte na drugiego człowieka!” – mówił bp Lepa.

Piotr_Drzewiecki_123_1530

Inicjatywa 24 godziny dla Pana jest propozycją duszpasterską papieża Franciszka, która może być realizowana w różnych formach. Były one obecne już wcześniej – w ramach Nocy Konfesjonałów czy wydłużonej spowiedzi podczas rekolekcji i misji parafialnych. Kolegiata w Łasku to jedna z czterech świątyń w Archidiecezji Łódzkiej, które biorą udział w tej inicjatywie. Wierni gromadzili się jeszcze u Archikatedrze Łódzkiej, w kościele Ojców Pasjonistów w Łodzi w parafii Matki Bożej Bolesnej oraz w Piotrkowie Trybunalskim w kościele akademickim Panien Dominikanek.