Archidiecezja Łódzka
Zimowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego
09:56 | 08.02.2018 | Wyświetleń: 634

 W dniach 9-11 lutego br. w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123) odbędą się zimowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji warsztatów będzie Sophie Laurent – wykładowca Szkoły św. Grzegorza. Sophie Laurent jest nauczycielką śpiewu gregoriańskiego i wraz z mężem Alexandrem po raz pierwszy odwiedzi Polskę, by poprowadzić kurs śpiewu i dyrygowania.

Szkoła św. Grzegorza, założona w 1938 w Le Mans (Francja), nieprzerwanie od 80 lat prowadzi naukę śpiewu gregoriańskiego w duchu liturgii i metody benedyktyńskiej. Od początku nad formacją jej członków czuwają mnisi kongregacji solesmeńskiej. Od 2011 roku regularnym gościem i wykładowcą letnich warsztatów Cantus Gregorianus w Łodzi jest dyrektor Szkoły św. Grzegorza – Claude Pateau.

Wykład inauguracyjny na temat duchowości liturgii wygłosi ks. Wojciech Pobudkowski.

Na zakończenie Warsztatów, uczestnicy będą uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia, w ramach obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego, która zostanie odprawiona w łódzkiej bazylice archikatedralnej o godz. 12.30. W czasie liturgii uczestnicy Warsztatów będą wykonywać chorał gregoriański.