Archidiecezja Łódzka
Tomaszów Maz.: Synod w Tomaszowie rozpoczęty
20:09 | 24.02.2018 | Wyświetleń: 1584

15 lutego 2018 r. rozpoczęliśmy wspólne wędrowanie przez IV Synod naszej archidiecezji w kręgu Ministranckiego Zespołu Synodalnego w naszej parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim.

synod9

Ksiądz opiekun naszego koła na początku obrad odczytał dekret Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia powołujący nasze Ministranckie Koło Synodalne. Zgodnie z regulaminem prac koła złożyliśmy wyznanie wiary, wybraliśmy sekretarza. Zapoznaliśmy się z regulaminem oraz z pierwszym tematem synodu „Bez wiary nie można podobać się Bogu”.

W toku dyskusji omówiliśmy kilka pytań, z których najistotniejsza była sprawa rekolekcji szkolnych i katechezy szkolnej. Warto zwrócić uwagę na potrzebę jakieś nowej drogi, nowej ewangelizacji w przygotowaniu do ich prowadzenia. Ministranci podkreślili wagę słów Abrahama Heshela, że wiara nie została odrzucona przez młodych, ale dla samych wierzących stała się zwietrzała, mdła. Dlatego potrzeba nowego spojrzenia na przekazywane treści kerygmatu. Zwróciliśmy też uwagę na to, że we współczesnych środkach medialnych nie jest już „wstydy” przyznać się do wiary, że się modlimy. Mamy takich katolickich celebrytów (kato-celebrytów) jak Andrzej Duda, Radosław Pazura, Aleksander Beta, Maciej Musiał. To ich świadectwo jest dla nas młodych bardzo ważne.

synod4

Omówiliśmy także kwestię dawania świadectwa, powoływania młodych ewangelizatorów. Jeden z naszych starszych kolegów był uczestnikiem ostatniego Forum Ewangelizacyjnego w Częstochowie w 2017 r.  Przyjechał z mnóstwem pomysłów, naładowany i zapalony do Ewangelizacji. Stworzyliśmy wraz z księdzem facebookową grupę młodych oraz grupę ministranckiego koła synodalnego. Stwierdziliśmy, że to ministranci mają dużą rolę w ewangelizowaniu rówieśników, kiedy nas widzą przy ołtarzu, a potem w szkole, na zawodach, różnych treningach, gdzie jesteśmy rozpoznawalni. Nasze pierwsze spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą w intencji IV Synodu AŁ, po której ksiądz opiekun udzielił błogosławieństwa.

synod8