Archidiecezja Łódzka
Stacja XI – kościół św. Anny
22:43 | 26.02.2018 | Wyświetleń: 1198

W poniedziałek 26 lutego br. liturgii stacyjnej celebrowanej w kościele św. Anny na łódzkim Widzewie przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

– Dzisiejsze Słowo Boże uczy nas i podpowiada jak należy w tym czasie nawracania się postępować. – mówił w homilii biskup Marek. – Najpierw to jest uznanie swojej winy i przyznanie się do swojego grzechu, ale bez szukania usprawiedliwień, bez osłabiania swojej winy i bez tłumaczenia jej. Ale czynimy to po to, by nie się upokarzać, uniżać czy pokazywać, że biję się w piersi, ale po to, by doświadczyć Bożego miłosierdzia.- tłumaczył pasterz.

Kaznodzieja wskazał na to, że – tylko ten, kto w sobie samym potrafi uznać grzech, jest w stanie wybaczyć drugiemu człowiekowi. Tylko ten, kto sam umie uznać siebie za grzesznika – bez usprawiedliwień i wyjaśnień, będzie potrafił wybaczyć grzech swojemu bliźniemu. Ten warunek własnej grzeszności i wybaczania grzechów innym podprowadza nas do Bożego miłosierdzia, do tego, by Bóg mógł w naszych sercach działać! – zauważył.

– Gdy w wielkim poście zastanawiamy się co zrobić, by to nawrócenie w nas się dokonało, to powinniśmy pomyśleć o naszych własnych grzechach, ale i grzechach innych, jednak nie po to, żeby tłumaczyć swoją grzeszność, ale by uznawszy swój grzech innym wybaczać, a przez to doświadczyć miłości Boga i móc dzielić się nią z drugim. – zakończył bp Marczak.

W dzisiejszej liturgii obok parafian i pielgrzymów przybyłych do kościoła św. Anny, w liturgii wzięli udział alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, którzy przyjechali wraz ze swoim przełożonym, ks. dr. Jackiem Kacprzakiem – prorektorem WSD.