Archidiecezja Łódzka
Sama rozmowa z nim pomaga – o bonifraterskim zielarzu
08:49 | 09.02.2018 | Wyświetleń: 885

 – Cieszę się, że on jest, bo dzięki niemu, jego wiedzy i doświadczeniu od kilku lat nie biorę już sterydów – mówi pani Jola ze Zduńskiej Woli, pielęgniarka, która do bonifratrów przyjeżdża co kilka miesięcy po kolejną dawkę ziół. Od lat ma reumatolidalne zapalenie stawów, czuła się bardzo źle, pewnego dnia trafiła do Jana Kubiaka, zielarza łódzkiego konwentu i… już została. – mój lekarz i zarazem kolega jest zdziwiony, że z każdym badaniem wyniki są coraz lepsze – dodaje. To zasługa ziół i ogromnej wiedzy Jana Kubiaka, który gdy przyszła tu po raz pierwszy, sporządził jej specjalną mieszankę. To nie jedyna pacjentka lecząca się od lat. W kolejce, która w środy i piątki, ustawia się na klasztornym korytarzu, są młodzi i starsi. Czekają cierpliwie, bo wiedzą, że nie tylko te zioła im pomogą, ale też sama rozmowa z panem Janem. – człowiek robi się zdrowszy, jak już z nim porozmawia – uśmiecha się pani Marianna. Potwierdza to jej syn, który na początku sceptyczny, dziś nie wyobraża sobie sezonu zimowo-wiosennego bez mieszanek pana Jana. Tak, jak pracownicy konwentu nie wyobrażają już sobie tego miejsca bez niego.

tajemnice mieszanek

 – jest nieoceniony, gdy trafiają nam się trudniejsze przypadki i skomplikowane sytuacje  – potwierdza dr Marcin Samosiej, kierownik poradni ziołoleczniczej. Pan Jan wspiera pracujących tu lekarzy radą, pomocą i doświadczeniem. Zna też dużo więcej ziół i jest ekspertem jeśli chodzi o ziołolecznictwo bonifraterskie w Polsce – jego wiedza jest nieoceniona – przyznaje. Honorowy bonifrater związany jest z tym miejscem już kilkadziesiąt lat. To on, jako młody człowiek, uczył się od braci z Wilna, którzy po wojnie przywieźli do Łodzi zioła, to on poznał tajniki ich leczenia i tajemnice tych cudownych mieszanek. Na jego wiedzy w znaczniej mierze oparty jest receptariusz apteki ziołoleczniczej przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Nalewek, mieszanek, które teraz wykonują jego niegdysiejsi uczniowie, ale przez wiele lat to Jan Kubiak dobierał zioła. – to taki trochę czarodziej, który potrafi dobrać mieszankę do indywidualnych potrzeb i schorzeń każdej osoby – mówi pan Jurek, który przez 10 lat praktykował z Janem – ma też wszystko w jednym palcu i zna receptę na niemal wszystko – dodaje.

leczenie sercem

Tłumaczy, że Jan nauczył go sumienności, dokładności i rozkochał w tej pracy. Opowiada też, jak przez wiele lat to Jan Kubiak jeździł sam i wybierał odpowiednie zioła, które potem wykorzystywał w łódzkim konwencie. – jest dla mnie takim mistrzem – podkreśla. Przypomina, jak wiele osób przychodził i przyjeżdżało tu właśnie do niego. O Janie, jako tym, który ma szacunek i zaufanie wśród ludzi mówią też pan Stanisław i Andrzej. Obaj współpracowali z zielarzem i obaj uśmiechają się na wspomnienie tamtej pracy. – jest niezastąpiony – mówi Stanisław – i jest filarem tego miejsca – podkreśla. Bardzo kontaktowy, cierpliwy, o sporej dawce empatii potrafi zjednywać sobie ludzi. I daje im coś więcej niż te cudowne mieszanki – serce. – patrząc na niego zawsze widziałem w nim osobę pracowitą, dla której najważniejszy jest drugi człowiek – nawet kosztem własnego zdrowia – tłumaczy Andrzej. I jest symbolem łódzkich bonifratrów. Wspominają też prywatne spotkania z panem Janem, grę w brydża czy rozmowy, jego mądre rady i zasady, którymi kieruje się w życiu. Bo pan Jan to nie tylko bardzo mądry, zdolny człowiek, który choć ekspert w zielarstwie do wszystkiego dochodził sam i jest samoukiem, ale też wspaniały człowiek. Szarmancki mężczyzna, dowcipny i zawsze uprzejmy.

kultura i dyskrecja

 – Jan doszedł do perfekcji w odczytywaniu misji św. Jana Bożego i jest największym skarbem bonifratrów – mówi br. Franciszek Salezy Chmiel – jest mentorem ziołolecznictwa w Łodzi, który nauczył się wszystkiego od tych wielkich i mądrych braci, i dzisiaj jest często tak, że wielu lekarzy rozkłada ręce i mówi – no to w takim razie jeszcze spróbujcie iść do Jana. i to nie chodzi o to, że on znajduje ziółko na dane schorzenie, to też kwestia przyjęcia, rozmowy, kultury, ale też dyskrecji. On to wszystko ma – stwierdza przeor łódzkiego konwentu. Skuteczność i niezwykłą wiedzę pana Jana potwierdzają też czytelnicy NŁ – to na naszych łamach bonifraterski zielarz podpowiada jakie zioła przyjmować na złość a jakie na miłość i co pić, by stać się lepszym i pełnym empatii do drugiego, człowiekiem.


źródło: Niedziela Łódzka