Archidiecezja Łódzka
Lutowe spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza
11:00 | 19.02.2018 | Wyświetleń: 945

,,Przyjmij znamię daru Ducha Świętego” – takie hasło towarzyszyło spotkaniu ceremoniarzy i lektorów Archidiecezji Łódzkiej, które odbyło się w sobotę w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży.

IMG_6834

Hasło spotkania miało pomóc w zgłębianiu tajemnic sakramentu bierzmowania.  Gościem specjalnym był ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy naszej Archidiecezji, który przez swoją retrospekcję, rozpoczął chwilę wspomnień dotyczących przeżycia omawianego sakramentu. “Każdego dnia modlę się do swoich patronów, nie tylko od chrztu, ale również i od bierzmowania. Zachęcam Was do tego.” Tymi słowami Ekscelencja rozpoczął głębsze rozważanie na temat problematyki bierzmowania w dzisiejszym świecie.

IMG_6837

 

IMG_6836

Przywołując rozmowy z abp. Markiem Jędraszewskim dotknął najważniejszych zagadnień związanych z sakramentem inicjacji. W czasie wspólnej rozmowy, Liturgiczna Służba Ołtarza wraz z księdzem biskupem omówiła pluralizm form przygotowania do przyjęcia sakramentu, wiążący się z licznymi grupami, mogącymi wesprzeć młodych ludzi. Poczynając od nieco starszej młodzieży, poprzez wspólnoty parafialne, na katechetach kończąc. Istota formacji tkwi w rodzinie. Bp Ireneusz podkreślił rolę najbliższego środowiska jako czynnika bezpośrednio wpływającego na odejście bądź pozostanie w kościelnej komunii.

IMG_6841

Pasterskie błogosławieństwo zakończyło pierwszą część spotkania. Ceremoniarze i lektorzy udali się następnie do Duszpasterstwa Akademickiego na Adorację Najświętszego Sakramentu. Zgromadzenie zamknął Apel Jasnogórski i słowo podziękowania płynące od Duszpasterza Ministrantów ks. Pawła Bogusza.

IMG_6839