Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Bóg was wybrał, abyście byli jak On
16:00 | 27.02.2018 | Wyświetleń: 1968

„Kościół chce wam uświadomić, że jesteście wybrani. Nie przez Kościół, ale przez Pana Boga. Odwiecznie. Żyjecie, bo Bóg was wybrał. Każdy z nas żyje, bo Bóg nas chce. Wola Boga dzięki której istniejemy jest Bożym wyborem”- mówił podczas swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

W czasie Mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej, czworo katechumenów zostało przyjętych do ostatniego etapu Sakramentu Inicjacji Chrześcijańskiej. Katechumeni poprzez wybranie i wpisanie swoich imion do księgi, wyrażają pragnienie, że chcą być ochrzczeni i włączeni do wspólnoty Kościoła.

W swoim słowie Metropolita Łódzki podkreślił, że Bóg wybrał tych katechumenów, aby byli jak On. „Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia, to są Sakramenty Inicjacji, czyli początku (…) Największym niebezpieczeństwem jest przygotowywanie kogoś do Chrztu, Pierwszej Komunii, Bierzmowania. Nie daj Bóg, jak uwierzy i dojdzie do Chrztu, Pierwszej Komunii czy Bierzmowania i jak już dojdzie, to sobie odpocznie w poczuciu, że osiągnął cel. Najbiedniejszy jest wtedy Kościół, który myśli, że osiągnął cel z takim człowiekiem, którego doprowadził do Sakramentów Inicjacji”- dodał abp Grzegorz Ryś.

„Bóg nas wybrał nie do tego, abyśmy byli ochrzczeni, przyjmowali komunię, czy byli bierzmowani. To są tylko Sakramenty Inicjujące. To jest proces, który polega na tym, byśmy byli jak On (…) Warto uświadomić sobie, że wybór Boga jest nieodwołalny. Nie możemy nic takiego zrobić, co by zmieniło Boże zdanie na nasz temat. Nie jesteśmy w stanie tak wpłynąć na Boga, aby On cofnął tę decyzje. Wybór Boga i  Jego wezwanie są nieodwołalne”- podkreślił Pasterz.

„Dobrze jest, na ile to dla człowieka możliwe, uświadomić sobie kim Bóg jest. Otworzyć się na tą prawdę, bo ostatecznie jesteśmy wezwani do tożsamości, do bycia takim jak On. To jest pierwsze zdanie dzisiejszej Ewangelii: bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Jezu chce nam powiedzieć: bądźcie jak Bóg. Miłosierdzie w Ewangelii Łukasza to jest imię Boga. Bóg jest miłosierny”- dodał Ksiądz Arcybiskup.