Archidiecezja Łódzka
Spotkanie opłatkowe ludzi kultury i sztuki
22:27 | 08.01.2018 | Wyświetleń: 548

Tradycją już jest, że w pierwszy poniedziałek po uroczystości Objawienia Pańskiego, ludzi kultury i sztuki, spotykają się w siedzibie Teatru „Logos”, aby podzielić się opłatkiem.

Wszystkich przybyłych na to spotkanie przywitał duszpasterz środowisk twórczych, założyciel i dyrektor Teatru „Logos” ks. Waldemar Sondka. Podkreślił, że Ksiądz Biskup Adam Lepa przyjął sakrę biskupią 30 lat temu, podobnie jak 30 lat temu powstał w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Teatr „Logos”. „Warto podkreślić, że wśród wszystkich pasterzy, bp. Adam Lepa jest z nami najczęściej”- dodał duszpasterz środowisk twórczych.

Ksiądz Biskup Adam Lepa odnosząc się do słów życzeń podkreślił rolę słowa. Zwracając się do ludzi kultury i sztuki powiedział: „Słowo ma swoją moc. Człowiek sobie nawet nie wyobraża, nie jest świadom, co ma do swojej dyspozycji, posługując się językiem, zwłaszcza jeśli ten język wypowiada co jest w sercu i umyśle”.

Ksiądz Biskup Adam Lepa złożył wszystkim zgromadzonym życzenia, dobrego roku, obfitującego w sukcesy przekraczające wyobrażenie. „Jeśli mamy głęboką wiarę i  jesteśmy ludźmi nadziei, to dla Pana Boga jest wszystko możliwe i także dla nas może być wszystko możliwe. Dlatego życzę aby te plany (…) z Bożą pomocą dały się zrealizować”- dodał bp. Lepa.

Następnie, zebrani składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem, a także spożyli wspólny posiłek.

Kościół Środowisk Twórczych, mieszczący się przy ulicy Skłodowskiej-Curie 22 w Łodzi został wybudowany przez mariawitów na początku XX wieku, przejęty przez księży Jezuitów w roku 1926, a następnie w roku 1993 przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Jest to budowla w stylu neogotyckim, pod wezwaniem „Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”. Wystrój wnętrza, także neogotycki, pochodzi z czasów budowy kościoła.

Odkąd kościół przekazano Duszpasterstwu, stał się on stałą siedzibą najpierw Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, a następnie – od momentu erygowania przez księdza Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego Władysława Ziółka w dniu 5 listopada 2004 roku – siedzibą Europejskiego Centrum Kultury „Logos”. Na wyższych kondygnacjach kościoła znajduje się stale działająca Galeria ECK „Logos”, w której eksponowali już swoje prace nie tylko łódzcy i polscy plastycy. W budynku położonym z tyłu świątyni ma swoją scenę Teatr Logos.