Niedziela Chrztu Pańskiego 7 I 2018

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 7 stycznia 2018 r.

1. Fundacja Żywioły zapraszana na konferencję wychowawczą pt.: Czy w Twoim domu rośnie bohater? dotyczącą problematyki rozwoju dzieci w wieku wczesnoszkolnym, która odbędzie się 13 stycznia w Łodzi w hotelu Tobaco (ul. Kopernika 64). Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Gościem specjalnym będzie znany rekolekcjonista ks. dr Marek Dziewiecki z wykładem o tym, jak okazywać dziecku miłość i jak uczyć je miłości. W programie wykłady o rozwoju chłopców i dziewcząt. Szczegółowy program konferencji oraz zapisy poprzez stronę internetową: www.zywioly.edu.pl

2. Duszpasterstwo Służby Zdrowia i Pomocy Społecznej zaprasza 13 stycznia o godz. 18.00 na spotkanie opłatkowe z udziałem Księdza Biskupa Adama Lepy do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. Św. Stanisława Kostki 14).

3. Bilety na koncert „Betlejem w Łodzi” można kupić online na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl, na portierni Kurii Archidiecezji Łódzkiej (ul. Ks. I. Skorupki 3) oraz od 3 stycznia w godz. 10.00-18.00 w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży (ul. Ks. I. Skorupki 13 m. 1; rezerwacja biletów: Anna Augustyniak, tel.: 667 136 198). Parafie nie będą posiadać przydziału biletów, jak to miało miejsce w roku ubiegłym.

4. Kuria Metropolitalna Łódzka przekazuje materiały do wykorzystania w liturgii podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W parafiach, gdzie znajdują się kościoły niekatolickich wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, sugeruje się zaproszenie duchownych i ich wiernych na nabożeństwo ekumeniczne.
W materiałach podany jest także program tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy
o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj 15,6). W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kościele Łódzkim rozpocznie się 14 stycznia o godz. 18.00 w kościele ewangelicko -augsburskim pw. Św. Mateusza w Łodzi i będzie trwał do 25 stycznia. Nowością jest wspólna modlitwa chrześcijan
i wyznawców judaizmu w ramach Dnia Judaizmu. W materiałach znajdują się również teksty dotyczące Dnia Judaizmu i Dnia Islamu.

Program nabożeństw ekumenicznych w 2018 r.:
14 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Łodzi, ul Piotrkowska 279
15 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Polskokatolicki w Łodzi, ul. Limanowskiego 60
16 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi, ul Franciszkańska 27
17 stycznia, godz. 17.30 – Dzień Judaizmu – Modlitewne spotkanie na placu po dawnej „Wielkiej Synagodze” w Łodzi, skrzyżowanie ul. Al. Kościuszki i ul. Zielonej
18 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi, ul. Nawrot 37
19 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Łodzi, ul. WiN 2a
20 stycznia, godz. 17.00 – Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Łodzi /katedra/, ul. Kilińskiego 56
21 stycznia, godz. 19.00 – Kościół Rzymskokatolicki- Archikatedra, ul. Piotrkowska 265
22 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37
23 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pabianicach, ul. Zamkowa 8
24 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki w Zgierzu, par. MB Dobrej Rady, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5
25 stycznia, godz. 18.00 – Kaplica wspólnoty „Chemin Neuf” w Łodzi, ul. Jaracza 11.

5. W dniach 5-8 lutego, w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pod hasłem: Głosiciel dotknięty ogniem Ducha Świętego, odbędą się rekolekcje kapłańskie, które poprowadzi Ksiądz Biskup Edward Dajczak. Zapisów można dokonać pod nr tel. (+48) 698 446375, (+48) 67 216 11 30 lub na e-mail: [email protected]. Koszt rekolekcji wynosi 450zł.

6. Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej serdecznie zaprasza na spotkania opłatkowe poszczególnych grup zawodowych:

Duszpasterstwo Służby Zdrowia: 13 I 2018 r., godz. 18.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14 – Bp Adam Lepa,
Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Wydział Katechetyczny:
12 I 2018 r., godz. 16.00, Szkoła Podstawowa Nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Belzacka 104/106 – Bp Marek Marczak,
13 I 2018 r., godz. 10.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14 – Bp Marek Marczak,
15 I 2018 r., godz. 17.00, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Ludwikowska 113/115 – Abp Grzegorz Ryś,
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych: 8 I 2018 r. godz. 19.00, Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi, ul. M. Skłodowskiej-Curie 22 – Bp Adam Lepa.

7. W dniu dzisiejszym (7 stycznia) o godz. 20.00 w Drugim Programie Telewizji Polskiej transmitowany będzie na żywo Charytatywny Koncert Kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Organizatorami inicjatywy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska i Caritas Polska.
Podczas trwania koncertu prowadzona będzie zbiórka smsowa na rzecz ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej szlachetnej inicjatywie. Każdy z nas może się do niej przyłączyć, wysyłając smsy w trakcie transmisji koncertu. Dochód trafi na konto Caritas Polska.

8. Bilety na Betlejem w Łodzi w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży będzie można zakupić również 6 stycznia po Festynie Trzech Króli.
Na zakończenie koncertu uczestnicy otrzymają specjalne torby związane z akcją: Podziel się z potrzebującymi tym, czego w Twoim domu często jest pod dostatkiem – jedzeniem. Organizatorzy zachęcają do włożenia do nich konkretnych produktów żywnościowych. Wypełnione torby należy zanieś do jednego z 4 wyznaczonych miejsc w Łodzi:
Caritas, ul. Gdańska 111,
Centrum Służby Rodzinie, ul Broniewskiego 1a,
Siostry Misjonarki Miłości, ul Struga 90A,
Świetlica Bonifratrów, ul. Kosynierów Gdyńskich 61.
Ewentualnie wypełnione torby można zanieść do najbliższej parafii.