Archidiecezja Łódzka
Wojewódzki opłatek strażaków w Tomaszowie Mazowieckim
18:45 | 11.12.2017 | Wyświetleń: 1362

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Prezes Łódzkiego oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodzi, ogólnopolski kapelan i diecezjalny kapelan PSP, a także przedstawiciele powiatowych jednostek PSP spotkali się w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Tomaszowie Mazowieckim, na dorocznym spotkaniu opłatkowym.

Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, który odnosząc się do liturgii słowa, wskazał na motyw drogi, którą każdy z nas ma na swój własny sposób wytyczoną – tylko dokąd ona prowadzi? – pytał zebranych biskup.

– Moja droga! Kresem mojej drogi jest ten moment, kiedy staniemy przed Panem Bogiem, aby zdać sprawę ze swojego życia. – mówił do strażaków celebrans. Nie wiemy kiedy ten moment nastąpi. Tak wielu strażaków udaje się w drogę, aby gasić ogień, albo by uczestniczyć w jeszcze innej tragedii, i bywa tak, że z tej drogi już nie wrócą do swoich, do żywych. A kiedy się w tę drogę udaje nie wie, że jest to jego ostatnia droga życia. Więc pytanie czy właściwą drogą idziemy – jest niezwykle ważne. – podkreślił bp Pękalski.

Na zakończenie kazania kaznodzieja pytał zebranych: – po co iść takimi drogami, które nie prowadzą do Boga? Po co iść takimi drogami, na których nie ma przystanku niedziela i spotkania z Panem Bogiem?  Po iść taką drogą, na której mija się obojętnie człowieka, bez otwartości na niego? Warto się pytać o swoją drogę, póki mamy jeszcze na to czas! – zakończył.

Przed błogosławieństwem ks. Adam Stańdo – diecezjalny duszpasterz strażaków, dziękując za obecność i modlitwę wręczył księdzu biskupowi statuetkę św. Floriana – patrona strażaków, aby ten czuwał nad księdzem biskupem i jego pasterską posługą w diecezji.

Po zakończeniu Eucharystii był czas na wspólne łamanie się opłatkiem  i składanie życzeń.