Archidiecezja Łódzka
Uroczystość Narodzenia Pańskiego i chrzest w Domu Samotnej Matki w Łodzi
13:30 | 25.12.2017 | Wyświetleń: 3040

Troje dzieci podopiecznych Domu Samotnej Matki w Łodzi, w uroczystość Narodzenia Pańskiego przyjęło sakrament chrztu świętego z rak metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia. Uroczystość odbyła się w domowej kaplicy, a świadkami tego niecodziennego wydarzenia były mieszkanki domu oraz zaproszeni goście.

W homilii podczas Mszy św. arcybiskup Ryś wskazał na to, że obok tego co niezbędne, aby zapewnić dziecku dobry rozwój fizyczny i intelektualny, jest także ta sfera duchowa, która uzdalnia do tego, że człowiek potrafi kochać. – Kochać, ale tak, jak kocha tylko Pan Bóg. A Pan Bóg kocha tak, że potrafi wybaczyć 77 razy, że potrafi kochać nieprzyjaciół i uczy kochać tych nieprzyjaciół. To jest zupełnie inne życie, ale człowiek, który je ma w sobie, może powiedzieć: wiem, że żyję! – podkreślił.

Zwrócił się także do matek, których dzieci przyjęły chrzest. – Chcę wam powiedzieć, że nic nie możecie lepszego zrobić dla swoich dzieci jak to, że przynosicie je do chrztu. To jest taki moment szczególny, w którym Pan Bóg jeszcze raz okaże się ojcem. – zaznaczył pasterz.

Natalia 9 lat, Witold 2 lata i Lilka 4 miesiące, wraz ze swoimi mamami mieszkają w domu prowadzonym przez siostry Antonianki. To tam mamy oraz ich dzieci otrzymują potrzebne wsparcie bytowe ale także duchowe, które prowadzi do przyjęcia przez mieszkańców domu sakramentów świętych.

Dom Samotnej Matki działający dziś przy Centrum Służby Rodzenie w Łodzi, istnieje od grudnia 1991 roku. Przez 25 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazły 1234 mamy, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomagały w tym czasie w wychowaniu 2561 dzieci, które wraz z matkami mieszkały w Domach prowadzonych przez Siostry. To dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego.

Z oferty pomocy w Domu Samotnej Matki mogą korzystać matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, mieszkanki Łodzi i województwa łódzkiego. Istotne znaczenie ma posiadanie ostatniego stałego miejsca zameldowania w Łodzi lub na terenie województwa łódzkiego.

DOM SAMOTNEJ MATKI IM. STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ
93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a, tel. 42 688-18-49
e-mail: dsm@archidiecezja.lodz.pl; dsm@csr.org.pl
Nr konta Domu: I Oddział PKO BP w Łodzi Nr 34 1020 3352 0000 1302 0089 9971
Dyrektor: s. Magdalena (Agnieszka) Krawczyk antonianka tel. 509 192 948
Kapelan: ks. Paweł Kutynia, tel. 42 682-19-99